Chamaeleo calyptratus DUMERIL & DUMERIL, 1851

Momentálně chovám 2,4 chameleonů jemenských. Jeden pár 1,1 ve společném teráriu a jednoho samce zvlášť odděleného od ostatních samic.

Na chov jsou to poměrně nenáročná zvířata, pokud člověk investuje do odpovídajícího zázemí a potravních doplňků.

Chovná nádrž:

Terárium pro jednoho jedince začíná na rozměrech 60x60x40 cm (délkaxvýškaxšířka). Samozřejmě je vhodné dopřát chameleonovi terárium co největší. Základní a plně dostačující vybavení terária se skládá z:

Větve, takové, aby je chameleon mohl obejmout prsty, tzn. mláděti poskytneme větve menší a v pruběhu růstu je obměníme. 

Substrát. Nejvhodnější je rašelina s pískem, nebo písek.  Substrát v teráriu udržujeme spíš suchý. Lygnocel není vhodný z důvodu možných komplikací po pozření s rizikem úmrti chameleona.

Rostliny: buď levné, odolné, nejedovaté rostliny: ficus, photos, dracena... Možné je použití i plastových rostlin, které mají nesporné výhody jako odolnost, hygiena a bezúdržbovost. Živé rostliny je vhodné ponechat v květináči, lépe se vám podaří udržet jim vhodné podmínky.

Osvětlení: je vhodné použít kombinaci lokálního ohřevu bodovou žárovkou o vhodné wattáži, a přisvětlení kompakty, nebo zářivkovými tělesy. Chameleon nezbytně potřebuje ke svému životu dostatek světla.

Nezbytný pro chov je zdroj UVB záření. Já používám kompaktní zářivky SILVANIA 23W. Je možné použít i kvalitní UVB výbojky.

Pozadí: není nezbytně nutné ale chameleonovi dá větší pocit bezpečí.

Vodopády, topné kameny nebo kabely jsou pro chamelony zbytečné a mohou jim i ublížit!

Základní podmínky chovu:

Teplota: 22-28°C, lokálně 30°C

Vlhkost: 40-60% Rosíme několikrát za týden, mláďata 1-2x denně na rostliny tak, aby se chameleon mohl napít z kapek ulpených na listech.

Délka dne: 12 hodin (11-13, dle sezóny, jedná se o subtropické pásmo)

Krmení:

Jako doplněk stravy se mi osvědčila vitaminominerální směs reptivite od fy. zoomed´s a vápník Biomin H (z lékárny). Směs těchto preparátu míchám v poměru 1:1 a všechnu potravu v ní obaluji. Potrava chameleonů jemenských by měla být co nejpestřejší: cvrčci, švábi blaptica dubia a sch. tartara. Larvy moučných červů a zophobasů díky tučnosti a nevhodnému poměru Ca ku P používáme ke krmení jen okrajově.V sezóně je vhodné zpestřit smýkaným hmyzem. Samice občas vezmou i kousek ovoce a zeleninu, nejčastěji banán, jablka, listový a ledový salát nebo květy i listy pampelišky. Chameleoni mohou okusovat i rostliny v teráriu. Ve větší míře tak činí, jestliže nemají možnost se napít.

Krmím nepravidelně 2-4x v týdnu. V období březosti samice krmíme každý den kolik sežerou. Od začátku březosti postupně příjem potravy roste. V období březosti mají samice i zvýšený příjem vody. Někdy se vrhnou i proti rozprašovači, ten je za normálních okolností největší nepřítel. Před kladením potravu přestávají přijímat.

Rozmnožování:

Březost trvá okolo 30ti dní. Poté samice začne hrabat jamku na snůšku. Nejvhodnější způsob jak samici nechat vyklást mi připadá kladení do kýble. Ten se naplní do tří čtvrtin lehce vlhkou rašelinou s pískem vloží se do něj hrabající samice, ideálně v dopoledních hodinách. Překryjeme ji sklem a zastíníme hadrou nebo ručníkem aby měla samice klid. Samice mi pak vždy za jeden den vyhrabaly jamku večer nebo  ráno druhý den nakladly a odpoledne měly zahrabáno a putovaly spět do terária. Snůšku vždy kladly na dno.

Snůšku přendávám do misek s inkubačním substrátem a inkubuji ve vodním inkubátoru při teplotě 23-26°C. Inkubace první snůšky byla 192 dní do narození prvního mláděte. Podle podmínek inkubace je nejčastější délka inkubace 180-220 dní.

Vermikulit se sice osvědčil jako inertní substrát ve kterém vejce neplesniví, ale při dlouhé inkubaci degraduje jeho harmoniková struktura a kousky se rozpadají na šupinky, které se velice dobře nabalují na čerstvě vylíhlé mládě. Je to dost nepříjemné proto dnes používám perlit a seramis.

Také se mi osvědčilo i ve vodním inkubátoru dolévat do substrátu vodu cca jednou za měsíc až dva. Vejce jemeňáků jsou na vlhkost citlivá a odpařující se voda z otevřené misky kondenzací na krycím skle stéká do nádrže s vodou a tím uniká ze substrátu. K teplotám jsou vejce docela tolerantní, první snůška zažila rozsah teplot od 20 do 28°C beze změn.

Vylíhlá mláďata mají celkovou délku okolo 6-7,5cm, z čehož asi 3cm připadá na hlavu a tělo. Během pár dní po vylíhnutí začínají přijímat potravu. V prvních několika měsících velice rychle rostou, svlékají se v rozmezí zhruba tří týdnu a v půl roce již mají poloviční délku dospělých a začínají dospívat. Proto pro zdravý růst v prvním období života musíme udělat vše možné i nemožné- jakékoli pochybní se rychle promítne do zdravotního stavu nebo chameleonka trvale poznamená.

Odchov:

Pro odchov je vhodné zvolit dostatečně velká terária 40x40x60 cm orientované na výšku je pro 40ks chameleonů dostatečné pro první měsíc života. společný odchov má ze začátku několik výhod - aktivní mláďata rychle naučí lovit i ostatní (některá mláďata se na předkládanou potravu při rozkrmování tváří jako na největšího nepřítele), potravní konkurence je taky hybný motor většího příjmu potravy a chameleonci pěkně přirůstají. S růstem pak buď rozdělujeme mláďata do menších skupin, nebo volíme větší nádrže na chov. 

Základní vybavení odchovných nádrží je dostatek jemných větví a plastové nebo živé rostliny- z nichž chameleonci pijí po rosení vodu a navozují pocit bezpečí a možnost se schovat před pozorovatelem. Osobně používám živé ficusy benjamina. Na dno nemusíme použít nic, případně jemný písek nebo kuchyňské utěrky. Důležitá je hygiena, časté čištění plochy od exkrementů a zbytků potravy případně mytí rostlin, chameleonci pijí vodu olizováním povrchů, ze znečištěné rostliny nebo skla se rychle mohou nakazit nežádoucí mikroflórou. 

Při odchovu dbáme na dostatečný přísun potravy. Zde platí pravidlo plného břicha. Krmíme jednou nebo lépe alespoň dvakrát denně v dávkách tak, aby vždy měli chameleoni v teráriu nějákou potravu na lov. Počítání 5-10ti kusů cvrčků pro jednoho chameleona nemá žádný smysl. Nejlepší je v prvních dnech odhadnout velikost krmné dávky, kterou jsou chameleonci za den schopni zdolat a v průběhu růstu ji pak navyšovat. Do dvou měsíců věku krmíme každý den, jen výjmečně je možné jednou za týden vynechat krmení. Od druhého měsíce můžeme vynechávat jeden den v týdnu a od velikosti cca 10 až 15cm v těle můžeme postupně přejít na krmný režim dospělců. Od této velikosti můžeme začít doplňkově podávat rostlinou stravu (banán, jablka, salát, pampeliškové květy...).

Napájení mláďat a udržování správného mikroklimatu je pro čerstvě narozené chameleony velice důležité. Dosíme terárium 2-3x denně, vždy tak, aby voda do dalšího rosení oschla a chameleonci nebyli ve vlhku. Vlhkost udržujeme po prvních pár měsíců na 60-70%  s nočním poklesem na 40-50% (do večera musí terárium vyschnout). Teploty v teráriu 24-28°C jsou dostatečné. Od druhého měsíce věku můžeme zvednout teplotu na 24-30°C.

Stejná pravidla jako pro odchov platí i pro pořízení mláděte jako pet zvíře. Koupíte-li jednoměsíční mládě chameleona zvolte jednoduše zařízené menší terárium a dodržujte pravidelné krmení a podmínky vhodné pro odchov. Za několik měsíců váš chameleon doroste do vhodné velikosti pro umístění do chovného terária. Bude vám pak dělat radost dlouhá léta krásný, velký a zdravý jedinec.

Jeden ze dvou otců mých odchovů. Perfektní světlejší žlutozelený samec. Délkou přesahuje 50cm. Pochází z linie po matce z volné přírody, od jeho mláďat se tedy dá čekat jen to nejlepší. Navíc jako partnerky má zvolené samice z mojí druhé linie tmavě zelených chameleonů s velkým podílem oranžové.
Jeden ze dvou otců mých odchovů. Perfektní světlejší žlutozelený samec. Délkou přesahuje 50cm. Pochází z linie po matce z volné přírody, od jeho mláďat se tedy dá čekat jen to nejlepší. Navíc jako partnerky má zvolené samice z mojí druhé linie tmavě zelených chameleonů s velkým podílem oranžové.
čerstvě vylíhlé miminko
čerstvě vylíhlé miminko
Jeden z již prodaných potomků původní linie mých chameleonů. Všichni chameleoni z této linie mají potenciál se vybarvit stejně intenzivně. Fotka byla pořízena ve věku třičtvrtě roku. Již je patrné, že chameleon nebude ani zakrslík.
Jeden z již prodaných potomků původní linie mých chameleonů. Všichni chameleoni z této linie mají potenciál se vybarvit stejně intenzivně. Fotka byla pořízena ve věku třičtvrtě roku. Již je patrné, že chameleon nebude ani zakrslík.
terárium.jpg
samice.jpg
krmení.jpg
malej.jpg
mamka

mamka

samice od které jsou inzerovaná mimina.
samec taťka

samec taťka

Taťka má krásnou tmavě zelenou barvu. Žlutozelené pruhování na končetinách ocase a středový "pruh" od hlavy k ocasu tmavé barvy při imponování zbarvuje do oranžové. Příčné pruhy pakmají žlutou barvu a tmavězelené tečkování na nich krásně vynikne.
domeček pro mimina

domeček pro mimina

mimina

mimina

mimina

mimina

mimina.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one