Coelonyx mitratus PETmiERS, 1863

Jedná se o nenáročného menšího gekončíka ze střední Ameriky, jak již český název gekončík nikaragujský.  Zde terestricky obývá  vlhčí porosty. Je to gekončík se soumračnou aktivitou. přes den se ukrývá pod napadaným materiálem a kameny.
Je to štíhlý gekončík s celkovou délkou 14-18cm, téměř polovina délky připadá na ocas. Zbarvení je hnědooranžový podklad s černou a žlutou krezbou. Mláďata se líhnou příčně pruhovaná a v růstu se pruhy rozpadají na jednotlivé skvrny. Oči jsou relativně velké tmavé až černé. Končetiny jsou tenké, prsty nesou jen drápky.

Chov je snadný, jako kritické se jeví pouze dodržení teploty, jelikož pro gekončíky nikaragujské je nebezpečná teplota nad 28°C.  Terárium stačí pro skupinku 1,2 velikosti 40x30x30cm. Na dno vyšší vrstvu rašelinového substrátu s pískem, jako úkryty se hodí kořeny, kusy kůry a kokosové skořápky. Teplotu udržujeme na 22-27°C, vlhkost na 70%. Rosíme denně.

Jako krmení používám cvrčky přiměřené velikosti. Vždy obalené vitamínominerální směsí.

Rozmnožování: Po dosažení pohlavní zralosti (cca v jednom roce) a simulaci zimního období s nižšími teplotami začíná období páření. Samice klade v sezóně několik snůšek se dvěma vejci, která zahrabává do kladiště s vlhkou rašelinou. Inkubace v inkubátoru probíhá při 26°C zhruba 60 dní.

Chov nečiní žádné problémy, jde o vhodné terarijní chovance i pro začínající chovatele.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one