Corallus hortulanus LINNAEUS, 1758

Corallus hortulanus- psohlavec orinocký patří mezi hroznýše čeleď boidae. jedná se o typicky arborikálně žijící hady velikosti okolo 2m délky. Tělo je štíhlé uzpůsobené životu v korunách stromů s trojůhelníkovou hlavou zřetelně oddělenou od těla. Na hlavě jsou krásně zřetelné termoreceptory. Barevná paleta druhu c. hortulanus je velice pestrá od jednobarevných pastelových zvířat (především žlutá, béžová až červená zvířata), přes pestře vzorovaná a mramorovaná zvířata (od oranžové na žlutém podkladu po černou na hnědém podkladu) po selektivně získané tygrované či striped jedince.

 
Oblast výskytu tohoto hada jsou tropické deštné lesy Jižní Ameriky (Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam až Brazílie). Z toho vycházíme i při zřizování chovných zařízení pro tyto hady.
Terarium postavené na výšku s množstvím vodorovně uložených větví pro odpočinek s možností dekorace plastovým či odolnějším živým porostem. Jako podklad můžeme použít většinu materiálů od hygienických novin či ubrousků po štěpky či rašelinu s pískem. Teploty jsou optimální 25-30°C s nočním poklesem na pokojovou (22°C). Vlhkost vždy udržujeme vysokou, přes 60%, především v období svlékání.

Krmení přiměřeně velkou potravou(holata, skákavky, myši...) většinou již od mláděte nečiní problémy. Násilné krmení mláďat jde vzhledem k velikosti také bez potíží. Při problémech s rozkrmováním u mláďat po přesunu k novému majiteli se osvědčilo nabídnutí již aktivně se pohybujících skákavek namísto myších holat. Většina hadů na ně reaguje pozitivně a rychle se s potravou vypořádá. Při vysokých teplotách může docházet k zvracení, ideální je nepřekračovat teplotu 30°C.

Jedná se o krásné hady, kteří ovšem mají několik úskalí chovu. Kousavost, která zůstává i v dospělosti a tedy trochu náročnější manipulaci s hadem. Nejedná se prostě o užovku na tahání, ovšem v teráriu je to opravdový klenot.

samice 3 před svlekem
samice 3 před svlekem
samice 2
samice 2
c.h. female.jpg
c.hortulanus male2.jpg
c.hortulanus male.jpg
c.hortulanus female 5.JPG
c.hortulanus female 4.JPG
c.hortulanus female 3.JPG
c.hortulanus female 2.JPG
c.hortulanus female.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one