Dasia smaragdina LESSON, 1826

nebo též Lamprolepis smaragdina je středně velký arboreálně žijící scink.  Jedná se o opravdu čilý terarijní klenot. Momentálně mám v chovu skupinku 1,3, která spolu v teráriu harmonizuje.
Tito scinkové dorůstají okolo 25cm. Tělo i ocas mají kulatý průřez. Šupiny jsou lesklé a hladké a scinkům umožňují "klouzat" se po kůře stromů. Barva těla je zelená a hnědošedá. Někteří jedinci jsou celí zelení jiní mají zelenou jen přední část těla. Na šupinách hlavy a hřbetu mohou být černé okraje, opět záleží na konkrétním zvířeti kolik skvrn na sobě má. Celkově dasie působí lesklým uhlazeným a svižným dojmem. To potvrzuje i aktivita těchto klenotů, neohroženě se vrhají za potravou a svižně se pohybují na kůře i ve větvích.

Dasie chováme v teráriích orientovaných na výšku. Pro pár dostačuji 40x40x60cm. Pozadí i stěny můžeme obložit kůrou nebo korkem. Vybavení by mělo tvořit: korkové dutiny, větve a kůry na šplhání a můžeme použít živé nebo umělé rostliny. Jako podklad slouží dobře rašelina s pískem. Substrát by měl být vždy lehce vlhký, dasie se v něm občas zahrabávají (především mláďata) a samice sem snášejí vejce. Neměla by chybět miska s vodou dostatečné velikosti. Dasie mají vodu rády a klidně se i vykoupou. Rosíme denně a vlhkost udržujeme okolo60-80%. Důležité je kvalitní osvětlení nádrže. Jsou to milovníci slunce a rády se vyhřívají na kmenech pod zdroji tepla a světla. Volíme bodové a celkové osvětlení tak aby na výhřevném míste teplota dosahovala 35°C a v teráriu pak 25-30°C. V noci postačuje pokojová teplota.

Jako krmivo je možné použít cvrčky, šváby a smýkaný hmyz, obohacené o vitamíny a minerály. Doplňkově podáváme ovoce, banán, mango, jahody... připadně ovocné přesnídávky pro děti.

Samičky kladou v sezóně jednou msíčně 1-2 vejce, které zahrabávají do substrátu. Vejce jsou protáhlého tvaru cca 2 cm dlouhá kožovitá a v průběhu inkubace zvětšují objem.  Inkubuji při těplotě 26°C. Za 60 dní se líhnou mláďata o velikosti 8 cm. Odchov je v přiměřeně velkých nádobách jednoduchý.

Chov dasií není nikterak náročný a díky své denní aktivitě a barevnosti se jedná o vhodné chovance do tropických terárií.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one