Eublepharis macularius BLYTH, 1854

Momentálně chovám skupinku 1,3 gekončíků nočních formy HYPO a SUPERHYPO.

HYPO forma znamená potlačené černé pigmentování těla. Jedná se o kodominantní formu, tedy heterozygot již vizuálně nese znaky této formy (HYPO). Jedinec nesoucí tento znak od obou rodičů vizuálně tvoří superformu (SUPERHYPO). Černá pigmentace buď úplně ustupuje, nebo je zachována jen na hlavě a ocase. Pro úplnost se uvádí, že je povoleno pro toto označení maximálně 10 černých teček na těle. Čistá hlava bez teček je označena BALDY. Na ocase i hlavě může být výrazně rozvinuta červená barva, jde-li o minimálně 50% může nést jedinec označení CARROT TAIL/HEAD.

Chov gekončíků je v dnešní době již dostatečně objasněn a jedná se o jednoho z nejvhodnějších ještěrů (gekončíků) pro začátečníky. Velikost okolo 25cm je dostatečná pro jednoduchou manipulaci se zvířetem. Gekončíci také nejsou nijak agresivní ani plaší, často se dají naučit na krmení z pinzety či ruky.

Terárium: pro jednoho gekončíka postačuje o rozměrech 40x30x30cm (d, v, š). Pro skupinku 1,2-4 pak 60x40x30 cm. Chov v párech se díky velké sexuální aktivitě samců nedoporučuje.
Jako podklad je vhodný jemnější písek, který udržujeme víceméně suchý, více rosíme jen jeden kout terária. Další vybavení terária mohou tvořit úkryty z kokosových slupek, korkové dutiny, či umělé jeskyně, silnější kořen pro rozčlenění terária či pozadí s poličkami, pro zvětšení využitelné plochy. Gekončíci nemají přísavné lamely a tedy nemají možnost lézt po skle. Jako zdroj tepla jsou vhodné obyčejné žárovky pod které se umístí větší plochý kámen, ten se přes den nahřeje a po část noci slouží jako přirozený zdroj tepla. Použití topných kamenů a kabelů bych se radši vyhnul. Teplotu udržujeme na 24-30°C tak aby v teráriu byly místa s minimem i maximem zároveň. Gekončík si tak může zvolit vyhovující teplotu. Důležitá je mělká miska s vodou sloužící jako napaječka. Rosení u mláďat můžeme provádět denně, u dospělců několikrát týdně jen lehce. Jedná se o polopouštní zvířata, vyšší vlhkost potřebují jen při svleku kůže. Vlhký a chladnější kout většinou využívají jako toaletu, jedná se tedy o relativně čistotná zvířata.

Krmení: Jako potravu pro gekončíky můžeme použít cvrčky, šváby: s. tartara, b. dubia a jiné, smýkaný hmyz, vše přiměřené velikosti (do 2/3 délky hlavy). Příležitostně můžeme zkrmovat larvy zophobasů či myší holátka. Mláďata krmíme každý druhý den, kolik jsou schopna sežrat. Dospělce pak 2-3x za týden v omezeném množství, dle výživového stavu jedince.

Odchov: Po zimním klidu, kdy gekončíkům necháme vypnuté světelné a tepelné zdroje a udržujeme teplotu okolo 18°C po dobu 2-3 měsíce začíná gekončíkům období páření a rozmnožování. Do terária nachystáme kladiště s vlhkým substrátem (písek, rašelina s pískem). Rozměry kladiště jsou vhodné okolo 18x18x8cm. Vlezový otvor je vhodné umístit do víka,aby nedocházelo k vyhazování substrátu z kladiště. Samice po cca 14-20ti dnech březosti kladou 2 vejce. Ta inkubujeme v závislosti na požadovaném pohlaví při teplotách 27-30°C. Při teplotě 27-28°C se líhnou spíše samice při vyšších samci. Odchov mláďat je jednoduchý a nečiní žádné potíže. Po vylíhnutí jsou mláďata docela veliká (cca 8cm). Vhodný způsob odchovu jsou terária nebo plastové boxy vybavené úkryty miskou s vodou a jako podklad kuchyňské utěrky pro udržení hygieny. Po několi prvních dnech života začínají přijímat potravu. Krmíme přiměřeně veklou potravou v množství které gekončíci jsou za den schopni spořádat. Ve dvou měsících věku můžeme krmit jednou za dva dny. V sedmi měsících jsou gekončíci již pohlavně dospělí je proto vhodné je před dosažením tohoto věku rozdělit do skupin podle pohlaví.
e.m.terarium.jpg
samice superhypo carrot tail baldy

samice superhypo carrot tail baldy

stejná samice

stejná samice

samec superhypo carrot tail

samec superhypo carrot tail

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one