Zde je pár slov o krmném hmyzu, kterým krmím svá zvířata a který chovám, nebo jsem se o to pokoušel.
Kromě cvrčků domácích, které odmítám chovat z důvodů jejich možného přežívání při jejich útěku, mi rukama prošly všechny dnes chované druhy hmyzu určené pro krmné účely.

Cvrček dvouskvrnný - gryllus bimaculatus

Je společně s cvrčkem banánovým jeden ze dvou velkých druhů cvrčků. Dospělci jsou při vhodném krmení opravdu velcí 3-3,5 cm. Mají černou barvu a samci velice silně stridulují. Jsou slyšet i přes několikery dveře. Jsou taky o něco kanibalističtější než banánoví cvrčci. Vývoj a produktivita je stejná a taky boužel jejich citlivost. Jak u nich tak u banáňáků se mi i přes velkou pozornost hygieně stávalo, že některá várka prostě najednou začala padat a to nejčastěji téměř dospělí a dospělí jedinci- nepomáhá jakékoli opatření, vybírání mrtvolek, ani každodení čištění nebo výmněna nádrže. Za zmínku stojí i vylučování odpudivé látky - mají typický pach a zvířata je většinou přijímají jen v krajní nouzi, nebo si na ně dlouho zvykají.

Hlavní nevýhody jejich chovu jsou:

hlasité zvukové projevy, neatraktivní zbarvení a chuť, na chov je stejně náročný jako  assimilis.

Cvrček banánový - gryllus assimilis

 Je velký hnědorezavý cvrček, který striduluje velice potichu oproti ostatním cvrčkům. Je vcelku nenáročný na chov, má rychlý vývoj- 10-14 dní ve vejci, 40-50 dní do dospělosti a boužel nevýhoda je jeho krátkověkost. Dobrou produkci mají zhruba 2-3 týdny. Potom začínají hynout. Zvířata asimilisy přijímají celkem s chutí. Jako jedna nevýhoda se mi jeví citlivost dospělců na hygienu a druhá je malá produktivita.

Cvrček krátkokřídlý

Je menší cvrček, velikosti cca 2,5cm hnedobéžové barvy. I když nemá křídli pokrytý celý zadeček vrže o něco hlasitěji než asimilis. Zařadil bych ho na druhé místo. Jeho vývoj trvá enormě dlouho. Snad dvakrát déle než ostatním cvrčkům. To je jeho snad jediná nevýhoda? Jestliže chceme cvrčky točit budeme potřebovat větší množství nádrží a na druhou stranu menší nymfy nám déle vydrží v požadované velikosti na krmení. Je to tedy něco za něco. Na druhou stranu i dospělci jsou životaschopnější než ostatní a produkují větší množství vajec - jednou tolik než asimilis a to po dobu až 6 týdnů. Jsou taky míň citliví na hygienu a konzumují větší množství rostlinné stravy. Zvířata je ochotně loví. Trochu na škodu je, že se drží víc na zemi a přes den se spíš ukrývá. Ne zrovna milá vlastnost je jejich skákavost, nebo jak to nazvat. Jsou lehčí a mají delší skákavý pár nohou - díky tomu jsou daleko pohyblivější a tím u některých zířat i atraktivnější. :o) Ne tak pro mě, když honím utečence. jinak je to asi můj top mezi cvrčky.

Blaptica dubia

Zatím o nich mnoho napsat nemůžu. Ke krmnému účelu jsem je pořídil teprve nedávno. Dříve jsem je již choval krátký čas a osvědčili se. Je to vhodné krmení pro chameleony a jiné větší ještěry. Nenáročný chov. Chovám je při teplotě 28° C přes den, v noci pokojovka. Využívám tepla nad terárii. Krmení postačuje jen jablko nebo mrkev a granule pro psy. Na rozčlenění prostoru používám plata na vejce. Jejich nevýhoda je dlouhý cyklus vývoje. A malá produkce mladých- je potřeba zřídit velkou chovnou kolonii.

Blaberus cranifer

Stejně snadno chovatelný druh jako dubie. Je o poznání větší, nymfy tedy dorostou rychleji do velikosti na krmení. Množí se stejně pomalu jako dubie. Je vhodné zařídit větší chov, nebo více chvných nádží. Stejně jako dubie inkubují ootéky v těle a vypouští až živé nymfy. Proto je menší produkce malých na jednu samici. Ani jden z těchto druhů nelétá a neleze po skle, zato se dokážou zahrabávat do substrátu, je tedy vhodné krmit z ruky nebo z nádob.

Shelfordella tartara

Malý druh švába do 3,5 cm. Samci jsou okřídlení, samice bez křídel. Je to vhodný druh na chov pro krmné účely. Neleze po skle ani plastech a nelétá, kromě samců, kteří spíš plachtí k zemi. Chovám je v plastovém boxu s proložkami a krmím jablkem a gramulemi pro psy a ryby. Jediná menší nevýhoda je to, že takovýto chov je dost suchý na zdárný vývoj ooték. Musí se tedy pravidelně vybírat a nechat inkubovat na vlhkém lignocelu. Dá se toho zase využít na chov oddělených stádí a tedy eliminaci přebírání vhodného krmení. Je to taky vhodná metoda pro chov ve více nádržích, tak aby jsme již starou kolonii mohli skrmit po dorostení nové produkční kolonie. Vývoj je celkem rychlý oproti dvoum předchozím druhům. Zvířata si musí zviknout na jejich chuť, poté je přijímají celkem ochotně.

U všech druhů švábů je vhodné skrmovat přednostně dospělé samce a nechat jich pouze omezený počet pro běh kolonie. Dříve dospívají dříve taky hynou. Jako krmení se mi osvedčilo jet pouze jablka a granule pro psy a ryby- ty používám pro jejich obsah rostlinné složky ve formě řas a dobrému obohacení o vitamíny a barviva. Krmný hmyz po nich nádherně roste. Je to sice trochu finančně náročnější než krmit šroty nebo zbytky potravin ale hmyz je dle mého názoru hodnotnější a nakonec v porovnání s tím co se nabízí na burzách a ve zverimexech často větší a vybarvenější. Zdravé a hodnotné krmení je základ pro zdraví zvířat v chovu.

Krmení, které momentálně nechovám, pouze držím za účelem krmení, nebo jsem jesem ho využíval, popřípadě využívám jen příležitostně.

Zophobas morio

Vím, jakým způsobem se dá chovat, momentálně ovšem nemám prostor pro realizaci jeho chovu a stačí mi se zásobova na burzách a udržovat je naživu. Zophobasi jsou poměrně tučné krmivo, je proto vhodné je zkrmovat  jen v omezené míře.

ještě plně neobsazená cvrčkárna
ještě plně neobsazená cvrčkárna
blaptica dubia samec, samice a čerstvě vylíhlé nymfy
blaptica dubia samec, samice a čerstvě vylíhlé nymfy
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one