Kromě cvrčků domácích, které odmítám chovat z důvodů jejich možného přežívání při jejich útěku, mi rukama prošly všechny dnes chované druhy hmyzu určené pro krmné účely.

Cvrček dvouskvrnný - gryllus bimaculatus

Je společně s cvrčkem banánovým jeden ze dvou velkých druhů cvrčků. Dospělci jsou při vhodném krmení opravdu velcí 3-3,5 cm. Mají černou barvu a samci velice silně stridulují. Jsou slyšet i přes několikery dveře. Jsou taky o něco kanibalističtější než banánoví cvrčci. Vývoj a produktivita je stejná a taky boužel jejich citlivost. Jak u nich tak u banáňáků se mi i přes velkou pozornost hygieně stávalo, že některá várka prostě najednou začala padat a to nejčastěji téměř dospělí a dospělí jedinci- nepomáhá jakékoli opatření, vybírání mrtvolek, ani každodení čištění nebo výmněna nádrže. Za zmínku stojí i vylučování odpudivé látky - mají typický pach a zvířata je většinou přijímají jen v krajní nouzi, nebo si na ně dlouho zvykají.

Hlavní nevýhody jejich chovu jsou:

hlasité zvukové projevy, neatraktivní zbarvení a chuť, na chov je stejně náročný jako  assimilis.

Cvrček banánový - gryllus assimilis

 Je velký hnědorezavý cvrček, který striduluje velice potichu oproti ostatním cvrčkům. Je vcelku nenáročný na chov, má rychlý vývoj- 10-14 dní ve vejci, 40-50 dní do dospělosti a boužel nevýhoda je jeho krátkověkost. Dobrou produkci mají zhruba 2-3 týdny. Potom začínají hynout. Zvířata asimilisy přijímají celkem s chutí. Jako jedna nevýhoda se mi jeví citlivost dospělců na hygienu a druhá je malá produktivita.

Cvrček krátkokřídlý

Je menší cvrček, velikosti cca 2,5cm hnedobéžové barvy. I když nemá křídli pokrytý celý zadeček vrže o něco hlasitěji než asimilis. Zařadil bych ho na druhé místo. Jeho vývoj trvá enormě dlouho. Snad dvakrát déle než ostatním cvrčkům. To je jeho snad jediná nevýhoda? Jestliže chceme cvrčky točit budeme potřebovat větší množství nádrží a na druhou stranu menší nymfy nám déle vydrží v požadované velikosti na krmení. Je to tedy něco za něco. Na druhou stranu i dospělci jsou životaschopnější než ostatní a produkují větší množství vajec - jednou tolik než asimilis a to po dobu až 6 týdnů. Jsou taky míň citliví na hygienu a konzumují větší množství rostlinné stravy. Zvířata je ochotně loví. Trochu na škodu je, že se drží víc na zemi a přes den se spíš ukrývá. Ne zrovna milá vlastnost je jejich skákavost, nebo jak to nazvat. Jsou lehčí a mají delší skákavý pár nohou - díky tomu jsou daleko pohyblivější a tím u některých zířat i atraktivnější. :o) Ne tak pro mě, když honím utečence. jinak je to asi můj top mezi cvrčky.

12.02.2017 19:53:31
charlosO
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one