Blaptica dubia

Zatím o nich mnoho napsat nemůžu. Ke krmnému účelu jsem je pořídil teprve nedávno. Dříve jsem je již choval krátký čas a osvědčili se. Je to vhodné krmení pro chameleony a jiné větší ještěry. Nenáročný chov. Chovám je při teplotě 28° C přes den, v noci pokojovka. Využívám tepla nad terárii. Krmení postačuje jen jablko nebo mrkev a granule pro psy. Na rozčlenění prostoru používám plata na vejce. Jejich nevýhoda je dlouhý cyklus vývoje. A malá produkce mladých- je potřeba zřídit velkou chovnou kolonii.

Blaberus cranifer

Stejně snadno chovatelný druh jako dubie. Je o poznání větší, nymfy tedy dorostou rychleji do velikosti na krmení. Množí se stejně pomalu jako dubie. Je vhodné zařídit větší chov, nebo více chvných nádží. Stejně jako dubie inkubují ootéky v těle a vypouští až živé nymfy. Proto je menší produkce malých na jednu samici. Ani jden z těchto druhů nelétá a neleze po skle, zato se dokážou zahrabávat do substrátu, je tedy vhodné krmit z ruky nebo z nádob.

Shelfordella tartara

Malý druh švába do 3,5 cm. Samci jsou okřídlení, samice bez křídel. Je to vhodný druh na chov pro krmné účely. Neleze po skle ani plastech a nelétá, kromě samců, kteří spíš plachtí k zemi. Chovám je v plastovém boxu s proložkami a krmím jablkem a gramulemi pro psy a ryby. Jediná menší nevýhoda je to, že takovýto chov je dost suchý na zdárný vývoj ooték. Musí se tedy pravidelně vybírat a nechat inkubovat na vlhkém lignocelu. Dá se toho zase využít na chov oddělených stádí a tedy eliminaci přebírání vhodného krmení. Je to taky vhodná metoda pro chov ve více nádržích, tak aby jsme již starou kolonii mohli skrmit po dorostení nové produkční kolonie. Vývoj je celkem rychlý oproti dvoum předchozím druhům. Zvířata si musí zviknout na jejich chuť, poté je přijímají celkem ochotně.

U všech druhů švábů je vhodné skrmovat přednostně dospělé samce a nechat jich pouze omezený počet pro běh kolonie. Dříve dospívají dříve taky hynou. Jako krmení se mi osvedčilo jet pouze jablka a granule pro psy a ryby- ty používám pro jejich obsah rostlinné složky ve formě řas a dobrému obohacení o vitamíny a barviva. Krmný hmyz po nich nádherně roste. Je to sice trochu finančně náročnější než krmit šroty nebo zbytky potravin ale hmyz je dle mého názoru hodnotnější a nakonec v porovnání s tím co se nabízí na burzách a ve zverimexech často větší a vybarvenější. Zdravé a hodnotné krmení je základ pro zdraví zvířat v chovu.

14.04.2010 23:32:06
charlosO
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one