Lampropis (boaedon) fuliginosus

Lampropis fuliginosus BOIE, 1827

Zde bych si dovolil napsat pár slov k užovkám, které si právem zaslouží své české jméno, totiž užovka domácí. Své jméno sice dostala díky tomu, že ve své domovině vyhledává okolí domorodých sídel, kde loví hlodavce, již řadu let jej také obhajuje při osidlování našich českých domovů.

Boaedonky jsou užovky menšího vzrůstu, klidné povahy skromné na podmínky a musím říct že i poměrně atraktivní, byť krajtám zeleným konkurovat nemohou. To vše je předurčuje k doporučení začátečníkům jako prvního hada do domácnosti.

Jedná se o užovku dosahující velikosti okolo 120cm, samci jsou menší a štíhlejší s délkou okolo jednoho metru. hlava lehce zploštělá protáhlejší, spíš méně oddělena od těla, které má spíše kruhový průřez. Barva těla je jednolitá, někdy na první polovině s lehkým skvrněním intenzivnějšího odstínu. Na bocích hlavy se od nosních otvorů dále táhne jeden světlý pruh, někdy přechází i na krk. Nejčastěji jsou užovky domácí zbarveny v odstínech hnědé, načervenalé pískové či olivové při dobrém osvětlení nebo na přímém slunci se sametovým leskem. Břišní strana je zbarvena smetanově.

Chov této užovky nečiní žádné obtíže. Ve své domovině preferuje sušší místa i kulturně obhospodařovanou krajinu bez problémů osidluje. V teráriu můžeme použít jako podklad směs písku s rašelinou, drcenou kůru nebo hygienický substrát jako jsou hobliny. Několik úkrytů z korkových trubek, duté větve kusy kůry květináče nebo kokosové slupky pro mláďata. Neměla by chybět větev. Terárium udržujeme sušší, rosíme jen několikrát týdně. Stačí udržovat jeden kout terária mírně vlhčí. Nesmí však chybět miska s vodou, aby se hadi mohli kdykoli napít. Teplota 24-30°C s nočním poklesem na pokojovou.

Užovky domácí lze chovat v teráriu společně buď v párech, nebo skupiny s jedním samcem. Jediná slabina společného chovu je krmení. Zde bych si dovolil apelovat na oddělené krmení. Jsou to popelničky, které jsou hned v pozoru, když zachytí pach kořisti. Nezřídka se do jedné oběti zakousnou dva hadi. Jejich oddělování je daleko pracnější než předcházení této situaci. Díky riziku pokousání užovky předkládanou živou potravou je vhodnější předkládat čerstvě zabytou, nebo vytemperovanou zmraženou potravu. Užovky bez problémů přijímají cokoli vhodné velikosti: myši, potkany, křečky i mastomyši. Krmíme dle věku hada. Mláďata 1x za 5 dní, později 1x za 10-14 dní aby hadi zbytečně netloustli, nemá to na jejich zdraví pozitivní vliv.

Rozmnožování: po zimním období klidu za snížené teploty o pár °C po několik týdnů se užovky začínají pářit. Samci jsou dost akční a je lepší buď připouštět samce k několika samicím, nebo po pár pářeních a přetrvávající aktivitě samce, ho od samice odebrat, aby ji příliš nevysiloval. Samice po cca 4-6 týdnech po páření klade okolo 10 vajec. Pro účel kladení se osvědčila instalace menšího boxu, vyplněného vlhkým rašeliníkem, kam samice ochotně kladou vejce. V období mimo sezónu slouží užovkám jako vlhký úkryt před svlekem.
Nakladená vejce jsem umístil do inkubátoru při teplotě 26,5°C.

Stejně jako užovky L. fuliginosus lze chovat i L. capensis (a další druhy), která je zbarvena stejně jen vzor na hlavě a zádech v podobě intenzivnější barvy je zřetelnější a především na přední polovině těla. Oba druhy mohou mít albino(amelano) formu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one