12.2.2017 Vzhledem k vytížení rodinou i zvířaty se pravděpodobně nebudou aktuakizovat jiné rubriky kromě nabídky a aktuální kolekce choaných druhů. V příadě zájmu mne neváhejte kontaktovat.

24.7.2012 Do chovu tento měsíc přibylo několik vytoužených druhů hadů: mladý pár E. mandarinus a R. frenatum z užovek a tři červená mláďátka M. viridis Sorong. Z odchovu se mohu pochlubit prvním úspěchem u hadů v podobě 4 mláďat užovek Lamprophis fuliginosus. Také jsou v inkubátoru první vejce Takydromus smaragdinus, u kterých bych se mladých opravdu rád dočkal. Jsou to krásní ještěři.

12.6.2012 Po delším čase zase něco připíši do novinek. Prvotně bych zmínil něco k přírustkům do chovu za poslední měsíce. K T.smaragdinus jsem pořídil ještě mláďata T. dorsalis. Z gekonů pak mám mladou páru P. tigrinus. Dále jsem pokusil osud s užovkami Ophoedris aestivus carinatus z odchovu po importované samici u kterých je na dlouhou dobu hlavním cílem je vůbec udržet naživu. Z hadů dále v tomto roce plánuji minimálně E. mandarinus a R. frenatum. V případě uvolnění dispozic snad i R. boulengeri a G. oxycephala.
V chovu stávajících druhů jsou úspěchy především na straně P. standingi a jejich prvních mláďat u mne, a dasia smaragdina již s druhou vylíhlou snůškou. V inkubátoru držím pěsti i třem snůškám od užovek L. fuliginosus. S odchovy se činí také gekončíci a teratolepisky, tam je radost ovšem vykoupena úhynem první samice. Mezi dalšími mláďaty jsou také p. lineata a p. klemmeri. Snad tato sezóna bude pokračovat v duchu reprodukce i nadále.

3.-4.2. jsme navštívili Prahu jednak se podívat k Týnce na chov a samozřejmě i omrknout burzu v Holešovicích. Nakonec k nám přicestovalo pár zvířátek. Z burzy 0,0,2 Dasia olivacea od pana Měsíčka, 0,0,1 Paroedura ibitiensis a několik krabů Geosesarma sp. red devil a vampire bicolor od max.terarko@seznam.cz a 2,1 Takydromus smarakdinus od pana Melena. Také k nám přibyla jedna snad samička Rhacodactylus chahoua od pana Vojáčka. Po burze jsme vyzvedli ještě nepříbuzného samce Teratolepis fasciata a samičku Coleonyx variegatus od pana Červenky a konečně od Týnky jsem si dovezl vytoužený pár Cyrtodactylus peguensis.

24.1. do chovu přibyl pár krajt Morelia s. harrisoni od pana Gabriela a z burzy 22.1. domů přibyly 2 samičky Hemiphyllodactylus typus a 0,0,3 Rhacodactylus chahoua.

28.12. do chovu přibyly dvě samičky corallus hortulanus od pana Hollera. Jedná se o červené a oranžové mláďě z 20.10. 2011.

27.12. v posledním měsíci do chovu přibylo několik zvířat: 1,1 coleonyx variegatus a 0,0,2 ebenavia innunguis z odchovu. Také se vylíhnul první coleonyx mitratus a dvě mláďata r. auriulatus. Odchovy z tohoto roku jsou již téměř všechny u nových majitelů a tak se těšíme co nám přinese sezóna 2012.

18.11. za poslední měsíc nám do chovu přibylo pár zvířat. Jedna mladá samička na dopárování Oedura monilis. Dva samci a 4 snad samičky Pogona henrylawsoni a jelikož jsem pogonkami okouzlen o podařilo se mi pořídit s kolegou několik krásně vybarvených mláďat Pogona vitticeps.  Dalším krokem je mladý pár Rhacodactylus sarasinorum. Jedná se zase o malý krůček k ucelenější kolekci rodu Rhacodactylus. Také jsou u mne dvě mladé samice Ch. calyptratus pro samce z mého chovu snad nám dají krásná a vitální mláďata. Taky se pokračuje v budování zázemí pro zvířata. Terarijní stěna se plní posledními terárii, zato inkubátory pomalu ukončují provoz.

28.9. z Trnavy do chovu přibylo i jedno čerstvé mláďě Morelia viridis ARU.

18.9. a první teraburza v Trnavě. Docela se povedla. Zase nás opustilo několik odchovů a máme pár kontaktů na zvířata, která by jsme rádi do chovu my.

16.9. snesla samice coleonyx mitratus první snůšku dvou vajec.

11.9. snesla samice e. agricolae 2 vejce snad se již podaří inkubace.

7.9. do chovu přibylo mládě o. monilis.

7.9. snesla samice r. ciliatus a p. robertmartensi další snůšku.

3.9. do chovu přijelo z teraburzy v Ladví několik kousků do chovu. 0,0,2 Laemanctus longipes od paní Vainerové. 0,1 morelia bredli High red od Adreptile.com a 1,0 morelia ssp. jaguar od morelie.mypage.cz. V dohledné době snad přibudou i fotky.

28.8. dovolím si shrnout novinky posledních několika dní. Do chovu přibylo několik zvířat: Jako první začnu samicí r. ciliatus extrem harlequin od Javůrků. Dále samcem phelsuma pasteuri od VMgeko a snad dvě samičky p. pastreuri a p. guttata od Petra Bogusche. Jako poslední do chovu přišel pár gekko gecko a dvě mladé samičky p. picta pro oživění krve z dnešní burzy.

23.8. snesla samice ch. calyptratus 43 vajec.

23.8. snesla další snůšku i třetí samice e. macularius.

22.8. jsem u gekončíků nalezl 2 snůšky bohužel jedna je trochu starší a vejce byla propadlá, ale třeba se zachrání.

18.8. snesla snůšku p. picta.

16.8. dnes snesla p. picta a t. fasciata.

10.8. snesla samice r. auriculatus první snůšku dvou vajec u mne.

8.8. snesly snůšky samice r. ciliatus a p. pictus obě po dvou vejcích.

7.8. snesly samice t. fasciata dohromady 4 vejce.

30.7. snesla p. nigristriata tentokrát jen jedno vejce a e. macularius 2 ks.

31.7. Do chovu včera přibylo pár zvířátek: 1,1 morelia bredli, 0,0,4 dasia smaragdina a 0,0,3 laemanctus longipes. Tímto bych chtěl poděkovat panu Junkovi a Týně Šifnerové za pěkně strávenou, i když deštivou sobotu.

25.7. snesla snůšku samice p. klemmeri a e. macularius.

22.7. snesla další snůšku samice e. macularius.

19.7. do chovu přišly dvě samičky rhacodactylus auriculatus striped pro mé samce.

14.7. nakladla další snůšku samice p. picta.

13.7. snesla samice ch. calyptratus první snůšku 35 kusů vajec, z toho 33 pěkných se inkubuje. Jedná se o novou nepříbuznou samici, která byla pářena s potomkem první linie s vekým podílem oranžové a tmavě zelené.

7.7. snesla samice p. picta 2 vejce.

4.7. snesly samice e. macularius 3 vejce.

3.7. snesla snůšku samice r. ciliatus.

29.6. snesly samice t. fasciata 5 vajec během jednoho dne se v kladišti postupně vystřídaly 3 šikulky.

26.6. snesla samice p. picta další snůšku.

21.6. snesla jedno vejce oedura castelnaui, snad se z něj vylíhne zdravé mláďátko. O dva dny později snesla ještě další vejce, bohužel na kůru, kde vejce vyschlo.

19.6. a návštěva burzy v Brně již tradičně nás opustila některá odchovaná zvířátka a přibyla nová tentokrát 0,0,2 r. ciliatus partial pinstripe a red HQ do chovu.

19.6. snesla samice p. picta 2 vejce.

16.6. snesly samice p. pictus 3 vejce.

9.6. snesla samice ch. calyptratus snůšku 45 vajec.

8.6. do chovu přibyl pár r. ciliatus formy Dalmatin Obě zvířata jsou krásně tečkovaná.

7.6. snesly samice p. picta 3 vejce.

6.6. snesly samice t. fasciata další 3 vejce.

5.6. se narodil další s. elegans bohužel nejsou vždy novinky jen dobré. Dnes uhynul samec f. pardalis ambanja.

3.6. snesla snůšku samice t. fasciata.

31.5. jsem při čištění terária e. agricolae našel 2 vejce. Snad se jim nic nestalo a narodí se nám za čas první agrikoláčci.

30.5. snesla samice r. ciliatus další snůšku a samice p pictus dohromady 3 vejce.

26.5. snesla snůšku samice e. macularius.

25.5. snesla snůšku samice t. fasciata.

22.5. snesla snůšku samice e. macularius.

15.5. snesla snůšku samice p. pictus.

12.5. snesla snůšku samice c. calyptratus.

10.5. snesla snůšku samice p. pictus a první dvě samičky t. fasciata celkem 3 vejce.

5.5. snesla svou snůšku i poslední samice e. macularius. Smad se dočkáme i pěkných mláďat.

4.5. minulý týden se konečně dokončil nový stojan s terárii, dnes je již z větší části zaplněn a v dohledné době bude využít opravdu do posledního kousíčku místa. Až se mi podaří vše patřičně naleštit určitě se objeví i fotky.

3.5. snesla snůšku další samice e. macularius.

30.4. snesla sou první snůšku samice e. macularius.

29.4. snesla vejce p. pictus a r. ciliatus

25.4. snesla vejce p. pictus a p. quadriocellata.

13.4. nakladla samice p. pictus a  P. nigristriata snůšku.

6.4. nakladla samice p. pictus 1 vejce.

30.3. nakladla samice p. pictus 2 vejce, boužel jedno jsem při hledání snůšky zničil.

29.3. nakladla snůšku samice r. ciliatus, p. nigristriata a p.robertmertensi

26.3. do chovu přibylo pár zvířátek 0,1 c. mitratus, 0,0,1 r. auriculatus, 1,1 eurydactylodes agricolae

26.3. nakladla samice p. pictus 1 vejce.

17.3. nakladla samice p. pictus 2 vejce.

13.3. nakladla 2 vejce p. pictus.

11.3. snesla první samice ch. calyptratus 67 vajec. 62 bylo dáno k inkubaci.

9.3. snesla p. klemmeri 2 vejce. Také do chovu přibyl krásný červený samec corallus hortulanus.

7.3. snesla samice ch. calyptratus č.3 druhou snůšku 60 ks vajec, 53 bylo necháno k inkubaci, ostatní byla malá, pravděpodobně neoplodněná. Při čištění terária se u p.m. grandis našlo také jedno vejce, zřejmě z minulého měsíce, samička se totiž momentálně kulatí.

5.3. snesla p. nigristriata 2 vejce.

4.3. byla odebrána samičce p. pictus snůška 2 vajec, u které jsem ji nachytal 2.3.

3.3. snesla první snůšku další samice ch.calyptratus 55 ks vajec.

2.3.  byla nachytána samička p. pictus při kladení. Taky se našla předchozí snůška 2 vajec, kterou jsem nenašel dříve.

24.2. snesla samice r. ciliatus další snůšku dvou vajec a narodila se 2 mláďata l. lugubris.

18.2. do chovu přibyly žabky epidobates anthonyi (tricolor)

17.2. se narodilo mládě s. elegans.

15.2. snesla samice p. nigristriata 2 vejce, narodila se p. nigristriata, bohužel se ji podařilo uniknout z krabičky a utopit.

9.2. snesla dvě vejce p. robertmertensi.

8.2. se začala líhnout další snůška ch. calyptratus. Snad bude zase plné terárko prcků.

6.2. se narodila p. nigristriata a začala konečně kvákat jedna žabka p. vittatus, tak mám jednoho samce, snad nebudou kvákat všechny.

3.2. se narodila p. nigristriata a l. lugubris, a pořídil jsem si 1,2 pareodura picta NZ 2010 a směnil jednu samici c. calyptratus pro nepříbuznost do chovu.

31.1. snesla p. klemmeri 2 vejce.

27.1. snesla p. nigristriata 2 vejce.

23.1. dnešní teraburza se jako již tradičně podařila. Opustilo nás několik odchovů, zato se domů dovezla nová radost: snad 1,1 oedura monilis NZ 2010 a mladé 1,1 lamprophis capensis albino NZ 2010/11.

22.1. se konečně samostatně narodila první mláďata r. ciliatus. Po neuspěších v inkubátoru byla vejce ponechána v krabičce v pokoji s terárii. V inkubátoru se vejce vždy odinkubovala a mláďata se po splasknutí před líhnutím udusila v neprořízlém vejci,byť byla inkubační teplota 24°C. Snad se i další snůšky již budou líhnout v pořádku. Mláďátka jsou krásná 7,5cm veliká a zbarvení HQ a tiger flame(fire).

21.1. jsem koupil 4 gekony underwoodisaurus milii 1,2 a 0,1? a samičku p. grandis sice za symbolickou cenu ale v ne zrovna stoprocentním stavu.

19.1. snesla samice rhacodactylus ciliatus dvě vejce.

19.1. tento týden snesla p. robertmertensi jedno vejce.

14.1. dnes jsem si do chovu dovezl krásný dospělý pár phelsuma standingi od www.damreptiles.eu, děkuji. Již se seznamují s novým domovem.

9.1. ve večerních hodinách snesla p. nigristriata jedno vejce, byla tak odhalena ještě jedna snůška dvou vajec, pravděpodobně snesená okolo 5.12. snad se po přemístění do inkubátoru vylíhnou.

9.1. tak první chameleonek roku 2011 je venku.

7-8.1. se vylíhla dvě mláďata p. nigristriata.

4.1.2011 při úklidu terária byla nalezena 2 vejce s. elegans, jedno je v inkubátoru, jedno muselo zůstat v teráriu, nešlo bez poškození vyjmout. Snad se povede inkubovat i v teráriu.

31.12. se narodilo poslední mládě roku 2010 a pro jistotu první sphaerodactylus elegans. Krásný pruhovaný 3cm velký gekonek.

26.12. snesla p. klemmeri 2 vejce.

25.12. snesla p. nigristriata 2 vejce.

18.12. jsem si pořídil krásný vánoční dáreček. Mladou snad samičku corallus hortulanus pěkně vybarvenou (žlutý podklad s oranžovými sedly).

12.12. jsem směnil na burze 2 krásná mláďata rhacodactylus auriculatus (mramorovaná forma) a mláďe p. grandis do chovu.

11.12. nakladla p. robertmertensi  jedno vejce.

7.12. nakladla samice ciliatka další snůšku.

5.12. při čištění terária byla nalezena 4 vejce ze dvou snůšek u r. ciliatus. Přitom samice se poslední dobou zdála na odpočinku a držela si konstantní silnější linii.

30.11. se také narodilo mládě p. nigristriata. druhé vejce se nevyvíjelo. Bouhžel se mláděti podařilo v inkubátoru utopit.

30.11. snesla jedna samice c. calyptratus 68 vajec.

21.11. snesla další dvě vejce p. klemmeri.  Také do chovu přibyly dvě (snad) samice Underwoodisaurus milli NZ 2010.

20.11. snesla prvorodička ch. calyptratus neuvěřitelných 84 vajec. 72 bylo v pořádku, i když o něco menších než jsem čekal. I tak se divím, že se to do ní vlezlo. 12 vajec bylo menších a gumovějších, proto byla vyřazena.

18.11. snesla dvě vejce p. nigristriata.

4.11. snesla jemeňačka 58 vajec. Jedno bylo svrasklé , tak jsem ho vyřadil. 57 kusů jsem umístil do inkubátoru.

Tak 29.10. se našlo i druhé mládě p. lineata. fakt netuším, kde ty vejce samice ukryla. a p. nigristriata snesla další snůšku dvou vajec.

17.10. jsem do svého chovu získal 1,1 epicrates striatus NZ 2010 mláďata jsou krásně červená (erytrická). Po krásných rodičích. V dnešní době se v českých chovech moc nevyskytují. 21.10. mi samička klemmerky snesla dvě vejce a 28.10. jako překvapení po teráriu phelsuma lineata běhalo jedno čerstvé mláďátko ze samostatného vejce. Pár je z importu a nedělal jsem si na odchov velké naděje v tomto roce. Celý rok vedle sebe pár žil sice spokojeně ale beze snah o páření. O to větší je moje radost.

9.10. po delší odmlce kvůli nedostatku času zhodnotím zase novinky v chovu: 5.9. se narodil jeden rhacodactylus ciliatus. Bohužel dost složitě. První oplodněná snůška se nevyklubala z vajec. Pravděpodobně po zvýšené teplotě během letních měsíců mláďata spotřebovala ve vejci více energie a již vyvinutá po splasknutí vejce zemřela udušením. Stejně se to opakovalo u druhé snůšky u prvního vejce druhé jsem před splasknutím tedy otevřel a mládě násilně vylíhnul. Zatím je zdravé a aktivní. Také snesla své první vejce jedna ze samic sphaerodactylus elegans. Je to snad nejmenší vejce co jsem kdy viděl zhruba 7x5mm velké. Dnes se vylíhla také první mláďata phelsuma klemmeri a snesla první snůšku mladá samice phelsuma nigristriata a 28.9. snesla jedno vejce p. robertmertensi.

18.8. snesla ciliatka další dvě vejce. První dvě byla šatná, neoplozená, další se již vyvíjí a snad se tedy dočkám i malých rakoušků.

13.8. nakladla samice phelsuma grandis dvě krásná vejce. Další novinka ze dneška jsou vejce p. klemmeri, přesunutí do nového terárka se osvědčilo a samice snesla první snůšku, kterou následně nezničila.

11.8. jsem do chovu získal 5 žabek phyllobate vittatus od Verči (http://veruadavidgeko.webnode.cz/) a 5 miminek teratolepis fasciata od Týnky (http://www.jaona.webgarden.cz/) a Týnce patří velké díky za dovoz a starosti. Přibyli i gekončíci noční od Lukáše v počtu 15 ks. Ti budou určeni k prodeji.

7.8. snesla samice ch. calyptratus 62 vajec a 8.8. samička p. robertmertensi 2 vejce. Tak ať se jim v inkubátoru daří. 3.8. jsem našel u saurodactylů 2 vejce, bohužel jedno starší a špatné. Jedno čerstvé je již taky v inkubátoru.

Od 14.7. se líhnou jemeňáčci. Je zařízeno nové terárium pro 4 samičky leidodactylus lugubris. a Pro grandisky tak se budou stěhovat do nového. Nemám moc času na doplňování novinek, ale snad se podaří vytvořit jim vlastní rubriky. Od Lukáše Posáka mám 6 mláďat gekončíků nočních. Jde o jeho první odchov a jedno z mláďat je jeho 1. odchované. Mělo by jít o hypo a superhypo, tak uvidíme jak se budou vybarvovat.

7.7. nakladla rakouška další 2 vejce. 8.7. se narodila p. robertmertensi.

20.6. tak z teraburzy jsem si domů dovezl trochu drobotiny. 4 malinké sphaerodactylus elegans a 2 coleonyx mitratus. Doufám že se jim bude doma líbit.

7.6. se narodila jedna quadriocellatka. 3.6. snesla svoji první snůšku samice ciliatka. Jedno vejce vykladla i samice s . brosseti. Bohužel první vejce se v teráriu zkazilo a seschlo.

28.5.2010: se narodila jedna phelsuma robertmertensi. A potvrdila mi, že tyto felsumky jsou již od vylíhnutí opravdu krásné. Bohužel vejce bylo sneseno pravděpodobně jen jedno, druhé vejce, které jsem odebral ve stejné době nebylo slepeno s tímto a podle změn barvy i v jiném stupni vývoje. Snad se i z něj dočkáme překvapení. Také se po dvou dnech útěků podařilo odchytit utečence p. quadriocellata.

20.5.2010: dneska se narodily první miminka p. quadriocellata. Boužel se jednomu podařilo nepozorovaně proplížit z inkubátoru. Prostě jsem zapomněl, že tyhle potvůrky narozdíl od chameleonů umí lézt po skle.

Zapomněl jsem dodat, že 7.5. již zmiňovaná samice jemena od které se líhnou prcci nakladla další snůšku 60ks vajec.

7.5.2010: Tak dneska se začali klubat další jemeňáčci, snůška od druhé samice. Z první snůšky j venku zatím 38 prcků. A Druhá snůška to bere hopem polovina vajec je prořezaných. To zas budou mizet cvrčci jak v černé díře. 5.5. nakladla samička saurodactyla jedno vejce. Tak mám aspoň jednu potvrzenou samičku. Snad bude i prcek.

1.5.2010: Dneska nás opustila v nedožitých dvou letech samice p. quadriocellata. Ještě v osum hodin před zhasnutím světel byla v pořádku a normálně aktivní. Za dvě hodiny ležela chladná na zemi. Přes výborný výživný stav, bezproblémový příjem potravy a příznaků nemoci. I to se bohužel stává.

23.4.2010: Tak po týdenním maratonu ve zbrojení dodělány dvě terária pro samce jemeňáků. Od včerejška se u mě hřeje mladý páreček furcifer pardalis ambanja red a dneska přijely dvě miminka phelsuma nigristriata, ze kterých se snad vyklube další páreček, nebo aspoň hezká chovná samice. :o) Peněženka se tento měsíc opravdu citelně prohla, navíc jsem narazil na svůj retardér pořizování nových zvířat a proto se pomaličku začnu věnovat tomu co mám doma a pokusit se zas o nějaké odchovy. Aktuálně se líhnou jemena, ale v důsledku vysazení topení na jaro jim trochu spadla teplota i v inkubátoru a tak se jim moc nechce. Prodlužují si pobyt ve vejci jak to jen jde.

15.4.2010: Doplněny články o krmném hmyzu. Před týdnem snesla samice p. robertmertensi dvě vejce. Jsou uložena v inkubátoru. Čekám na líhnutí mladých jemeňáčků. A zase se snažím si plnit sen. Připravují se terária pro párování grandis a pro nový přírustek.  V plánu jsou dva stojany na již stávající a nová terária, aby se chov trochu usměrnil a byl  trochu víc k pohledu. Práce, jak jinak je stále dost.

1.4.2010: Se jemrňačka rozhodla že si konečně odloží a do připraveného kýble snesla krásných 58 vajec. Již jsou uložena v inkubátoru a pár měsíců se o ně bude starat termostat. 2.4. snesla po dlouhých peripetiích dvě vejce i p. quadriocellata. První samice snášela sice pravidelně, ale 4x neoplodněnou, nebo špatnou snůšku. Vejce byla vždy nalepena a scvrklá. Před měsícem byla proto vyměněna za druhou samici, která stím okupovala terárko s klemmerkama. Ta se hned napoprvé předvedla a překvapila. Snad se vejce budou vyvíjet a vše povede k úspěchu. První vejce po páření s 8měsíčním samcem nakladla i samice klemmeri, i když byla vejce v bambusu a spojená byla scvrklá jako neoplodněná vejce. Od samce jsem žádný výkon zatím nečekal, je možné, že je ještě mladý. Taky poporostly mladé p. robertmertnsi, bohužel jsou to dvě samice. Jedna již v 6 měsících vysypala svoje první neoplozená vejce. Mezi 6-8mým měsícem začaly vejce tvořit všechny moje phelsumy, v tomto věku ovšem ještě nemají plnou velikost a hrozí, že kdyby byly připuštěny, rychle se vyčerpají nedorostou a mohou i uhynout. Je opravdu nutné vydržet minimálně do deseti měsíců, idealně jednoho roku stáří samice.

16.3.2010: Na začátku měsíce nám do chovu přibyly užovky Lampropis (boaedon) fuliginosus. Jsou to zatím 30-35cm dlouhé tkaničky. Pořízeny byly pro potěšení sestře, tu totiž moji ještěři neoslovují a had je jí milejší. :o) Jedno mládě je čistě hnědé, jedno s nádechem do červena a jedno do žluta, dvě poslední mají na přední části těla roztroušenou kresbu, tak jsem zvědav jak se vybarví. Vlastně je to můj první krok k chovu hadů. Myslím, že boaedonky jsou nejlepší tréning pro začátek.

22.2.2010: Narodila se dvě mláďata phelsuma guttata, je to hořkosladké vítěství: samice se nedožila vlastních potomků.

21.2.2010: Brněnská teraburza byla co do počtu prodejců snad nejchudší za poslední rok, zato z mého pohledu až moc vydařená. Převzal jsem si mladého samce p. klemmeri. Tímto děkuji Martinu Dobešovi z http://elegans.webnode.cz/. Auto jsme napěchovali terárii od Tomáše Mazucha: http://www.teraechis.cz/ chameleony v přpravce nahradil pár phelsuma lineata a něco krmení a s prázdnou peněženkou jsme vyrazili směr home. :o( Prostě zase absolutně nezvládnutý záchvat šílenství. :o)

19.2.2010: Včera (18.2.) samice p. nigristriata nakladla dvě vejce velikosti 8x6mm. Její druhá snůška, první bylo jedno neoplozené vejce. Snad se tato budou vyvíjet a pár se dočká potomků.

16.2.2010: Jelikož především jemeňáci jsou velcí žrouti, rozhodl jsem se k malochovu cvrčků pro saurodactyly a phelsumky přidat ještě šváby blaptica dubia. Nová kolonie (200ks) je již založená a dubie začínají dospívat, Jsem zvědav za jak dlouho se rozjede, aby se z ní dalo krmit. (počítám s jedním genračním cyklem, tzn asi za 4-6měsíců.) To je doba :o( Před půl rokem mi zůstalo po krmení 15 samic blaberus cranifer. Tito švábi jsou v dospělosti dost velcí i pro jemeňáky. S jedním samcem utvořili základ kolonie a v dnešní době jejich potomstvo dospívá v počtu cca 250ks. Nechám je pro rozvoj krmné kolonie. Za půl roku by veškerý chov hmyzu mohl být dostačující pro potřeby chovných zvířat. Padesátku čerstvých mimin jemenů stejně ze svého neuživím asi nikdy :o)

15.2.2010: Na stránky jsem přidal informace o phelsuma hielscheri a robertmertensi.

V nabídce jsou nové odchovy na prodej. Poslední lygoušci 09 a první jemeňáčci 2010.

 

Chov zvířat, v podstatě čehokoli co lezlo nebo se plazilo, plavalo či létalo, mi učaroval už jako klukovi. Začalo to pavími očkami v pětilitrovce od okurek a postupně se nákaza rozšířila na desítku akvárií, terárka s gutkou, gekončíkem nočním, sklípkany, strašilkami a zlatohlávky. Před cca pěti lety jsem z časových důvodů chov rozprodal a rozdal. Dlouho jsem vydržel jen s jedním akváriem pro radost  právě s gupkami. Před dvěma roky jsem se známým navštívil Brněnskou teraburzu a podlehl mladým jemeňákům. Domů se mnou jeli tři prcci. Dnes již dospělá skupinka1,2 a první děti běhají v pár teráriích.

Návštěvy burzy se záminkou koupě levného krmení se staly pravidlem a doma byl oprášen akvarijní stojan. Jeho přerod na terarijní byla otázka několika měsíců a již na začátku bylo jasno, kdo se v něm ubytuje.

Mezi moje favority patří dvě skupiny ještěrů: chameleoni a gekoni. Po dá se říci uspěšném zvládnutí chovu chameleonů jemenských jsem se nadchl pro gekony rodu phelsuma a jejich příbuzné rod lygodactylus. Postupně se snažím sestavit určitou kolekci zvířat a zvládnout jejich chov. Ten je při dodržení několika pravidel vcelku bezproblémový. Ne tak velké štěstí mám zatím s odchovem. Zatím mám pouze část zvířat spárovanou a nebo se jedná o mladá zvířata, která čekají na svoji první sezónu.

Další skupina gekonů, která mne zaujala jsou gekoni austrálie a okolí, především rhacodactylus, oedura a gehyra. Některé jsou již v mém chovu.

Kolekci gekonů doplňují drobouncí noční saurodactylus brosseti.

S chovem zvířat samozřejmě souvisí i plnění jejich potřeb, nevyhnutelné bylo zbudovat inkubátory a postarat se o přechovávání a částečně i o chov potravy. Sauroši a prckové lygoušů jsou docela drobní a je proto nutné jim zajistit odpovídající potravu, drobné nimfy cvrčků. Ty si musím odchovávat sám. Jednodenní cvrčky člověk pravidelně nikde nesežene.

Mám taky pocit že při chovu zvířat se člověk musí vzdělávat, hledat inovace a možnosti zkvalitnění a vylepšení chovu. Je nutné vyčlenit si určitý čas, strávený hledáním informací v literatuře a na internetu, nebo věnovaný provozu chovu.

Zhruba do května plánuji vybudovat další stojan pro zkvalitnění podmínek pro některá stávající zvířata (vybudování terárií pro dospělá zvířata která budou zůstávat v chovu). A několik nádrží pro budoucí dorost a případné další obyvatele. S tím souvisí i snaha o zjednodušení a zekonomičtění chovu- rozjetí chovu krmného hmyzu v dostatečném množství pro můj chov. Již je doma základ kolonie švábů blaptica dubia, který se nejdříve musí zaběhnout a v plánu je rozšíření chovu tartarát a blaberus giganteus. Budu snad hledat i cestu pro zvládnutí chovu potemníků zophobas morio.

Odměnou za vynaložené úsilí je pohled na terárium plné drobotiny, nebo na krásná dospělá zvířata v pěkně zařízeném teráriu. Prodejem odchovů si člověk nevydělá, veškeré finance jsou použity na pokrytí nákladů chovu a když se zadaří jeho drobné rozšíření. :o)

Všem podobně "nakaženým" přeji mnoho úspěchů a radost z chovu.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one