Po dvou letech teraristiky:

Chov zvířat, v podstatě čehokoli co lezlo nebo se plazilo, plavalo či létalo, mi učaroval už jako klukovi. Začalo to pavími očkami v pětilitrovce od okurek a postupně se nákaza rozšířila na desítku akvárií, terárka s gutkou, gekončíkem nočním, sklípkany, strašilkami a zlatohlávky. Před cca pěti lety jsem z časových důvodů chov rozprodal a rozdal. Dlouho jsem vydržel jen s jedním akváriem pro radost  právě s gupkami. Před dvěma roky jsem se známým navštívil Brněnskou teraburzu a podlehl mladým jemeňákům. Domů se mnou jeli tři prcci. Dnes již dospělá skupinka1,2 a první děti běhají v pár teráriích.

Návštěvy burzy se záminkou koupě levného krmení se staly pravidlem a doma byl oprášen akvarijní stojan. Jeho přerod na terarijní byla otázka několika měsíců a již na začátku bylo jasno, kdo se v něm ubytuje.

Mezi moje favority patří dvě skupiny ještěrů: chameleoni a gekoni. Po dá se říci uspěšném zvládnutí chovu chameleonů jemenských jsem se nadchl pro gekony rodu phelsuma a jejich příbuzné rod lygodactylus. Postupně se snažím sestavit určitou kolekci zvířat a zvládnout jejich chov. Ten je při dodržení několika pravidel vcelku bezproblémový. Ne tak velké štěstí mám zatím s odchovem. Zatím mám pouze část zvířat spárovanou a nebo se jedná o mladá zvířata, která čekají na svoji první sezónu.

Další skupina gekonů, která mne zaujala jsou gekoni austrálie a okolí, především rhacodactylus, oedura a gehyra. Některé jsou již v mém chovu.

Kolekci gekonů doplňují drobouncí noční saurodactylus brosseti.

S chovem zvířat samozřejmě souvisí i plnění jejich potřeb, nevyhnutelné bylo zbudovat inkubátory a postarat se o přechovávání a částečně i o chov potravy. Sauroši a prckové lygoušů jsou docela drobní a je proto nutné jim zajistit odpovídající potravu, drobné nimfy cvrčků. Ty si musím odchovávat sám. Jednodenní cvrčky člověk pravidelně nikde nesežene.

Mám taky pocit že při chovu zvířat se člověk musí vzdělávat, hledat inovace a možnosti zkvalitnění a vylepšení chovu. Je nutné vyčlenit si určitý čas, strávený hledáním informací v literatuře a na internetu, nebo věnovaný provozu chovu.

Zhruba do května plánuji vybudovat další stojan pro zkvalitnění podmínek pro některá stávající zvířata (vybudování terárií pro dospělá zvířata která budou zůstávat v chovu). A několik nádrží pro budoucí dorost a případné další obyvatele. S tím souvisí i snaha o zjednodušení a zekonomičtění chovu- rozjetí chovu krmného hmyzu v dostatečném množství pro můj chov. Již je doma základ kolonie švábů blaptica dubia, který se nejdříve musí zaběhnout a v plánu je rozšíření chovu tartarát a blaberus giganteus. Budu snad hledat i cestu pro zvládnutí chovu potemníků zophobas morio.

Odměnou za vynaložené úsilí je pohled na terárium plné drobotiny, nebo na krásná dospělá zvířata v pěkně zařízeném teráriu. Prodejem odchovů si člověk nevydělá, veškeré finance jsou použity na pokrytí nákladů chovu a když se zadaří jeho drobné rozšíření. :o)

Všem podobně "nakaženým" přeji mnoho úspěchů a radost z chovu.

05.02.2010 10:02:46
charlosO
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one