Tento krásný gekon se vyskytuje v severovýchodní Austrálii, kde obývá vlhčí lesní biotopy. Žije arborikálním způsobem života s noční aktivitou. Přes den se ukrývá v dutinách, pod kůrou nebo na zemi. V noci na kmenech stromů pátrá po potravě.

Velikost obou pohlaví je 15-17cm. Základní zbarvení je oranžovohnědé s šedobílými příčnými pruhy. Dva pruhy jsou na hlavě a šíji, dalších 7-9 na těle a ocase. Spodní strana je krémovo šedá. Celé tělo je kryto drobnými šupinami, které navozují sametový vzhled gekona. Celková stavba těla je spíše štíhlejší, se zavalitějším ocasem, ve kterém si ukládají oedury zásobní látky. Na prstech mají dělené přísavky, které jim umožňují pohyb i po skle. Pohlaví je od půl roku zřetelně rozeznatelné podle masivních hemipenálních kapes u samce, ideálně porovnáním jedinců obou pohlaví, protože samice mají oblast kolem kloaky také mírně zvětšenou.

Chov tohoto gekona je celkem jednoduchý. Preferují na výšku orientované terárium vybavené kůrou a větvemi. Jako úkryty se hodí korkové roury přiměřené velikosti. Jako dekorace je možné použít i odolnější rostliny jako je sanseveria nebo silnolisté bromelie, či fikusy. Gekoni je neničí, pouze musí vydržet jejich váhu. Za podklad slouží vlhká směs rašeliny a písku, buď v dostatečné výšce pro kladení, nebo do terária umístíme nádobu, na kladení vajec.

Teplotu v sezóně udržujeme na 26-32°C a denně udržujeme vyšší vlhkost. Noční pokles dostačuje na pokojovou teplotu. V zimě je možné na dva měsíce snížit teplotu na 26°C, k navození pohlavního cyklu na jaře.

Jako krmení slouží cvrčci přiměřené velikosti, švábi s. tartara nebo smýkaný hmyz. Vše obalujeme vitamínominerální směsí.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one