Paroedura picta PETERS, 1854
často je uváděna pod synonymem Paroedura pictus, které bylo podle latinského názvosloví špatně utvořeno.

Momentálně chovám skupinu 1,2 tohoto krásného gekona. Jeho vhodnost pro začátečníky je na zvážení. Samci jsou nenároční na chov, inkubace vajec a odchov mláďat je také bez problémů. Jediný zádrhel je odchov a chov kvlaitních samic. Ty již v raném věku začínají samovolně tvořit neoplozené vejce. Po zařazení do chovu jsou schopny velice rychle se zhuntovat při kladení vajec co deset dní. I při vhodné péči se často stane, že samice bude mít po čase problémy s metabolismem vápníku. Oddělení samce často problém neřeší, samice kladou dále i bez jeho přítomnosti.

Jedná se o gekony obývající jihozápadní Madagaskar. Žije v trnitém buši v suchých oblastech, kde se přes den ukrývá pod kameny kůrou či jiným materiálem, jedná se tedy o tvory se soumračnou aktivitou, kdy na zemi nebo na kmenech stromů či keřů do výšky několika metrů hledají potravu.

Gekoni měří 14-18cm. Samci bývají větší, také v lepší výživové kondici než samice, což je spojeno s velmi krátkou březostí a neuvěřitelnou plodností samic. Zbarvení je hnědé až béžové, s příčným či podélným pruhováním světlejších odstínů, trojúhelníková hlava je zřetelně odsazena od těla, tenčí nohy jsou na prstech opatřeny přísavkami, které kvůli hmotnosti nedovolují gekonům lézt po skle ale zlepšují jejich stabilitu při šplhání po skále či kmenech. Samci mají zřetelně vyvinuté hemypenisové bulby.

Chov je jednoduchý. Pro skupinu 1,2 stačí terárium 40x30x30cm s plastickou zadní stěnou, kterou gekoni rádi využívají, s ukryty, a několika větvemi. Jako podklad se hodí jemný písek, nebo jeho kombinace s rašelinou. Jako úkryty se osvědčili jako i jiným gekonům kokosové skořápky. Teplota v sezóně je vhodná 25-30°C s nočním poklesem na pokojovou. Terárium udržujeme suché, rosíme jednou denně tak aby stihlo rychle oschnout, samozřejmá je mělká miska s vodou a miska s drcenou skořápkou pro samice. Jako potravu můžeme předkládat cvrčky nebo menší druhy švábů. Vše vydatně poprášené vitamínominerální směsí.

Od jara do podzimu se gekoni ochotně páří a samice po 10-20ti denní březosti kladou 1-2 vejce, která zahrabávají do téměř suchého substrátu. Dokáží při tom přerovnat velké množství substrátu, proto je vhodné zabezpečit všechny těžké předměty, aby nedošlo k jejich zranění. Vejce jsou spíše kulatá zhruba 1,2x1cm velká. Inkubuji je při 25-26°C na suchém substrátu. Vejce se inkubují okolo 80ti dní v závislosti na teplotě. Čerstvě vylíhlá mláďata měří okolo 4 cm. Zbarvení mláďat je podobné dospělcům, jen mají na těle zatím pruhy, které se v dospívání budou rozpadat na jednotlivé skvrny. Mláďata se hned po líhnutí svlékají a během několika dní začínají přijímat potravu. Předkládáme drobné nymfy cvrčků, do velikosti 2/3 hlavy mláďěte. Terária s mláďaty udržujeme vlhčí oproti dospělcům, pro usnadnění svlékání.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one