Rozšíření: Terra typica je Diégo Suarez, severní Madagaskar. Sever severovýchod ostrova. Původně tropické deštné lesy, dnes se adaptuje na kulturní krajinu, jako jsou banánové plantáže a lidská obydlí.

Popis: jde o jeden z největších druhů phelsum. Velikost u samců může být až 33cm. Normálně ovšem spíš 22-25cm. Vrchní strana těla je krásně sytě zelená na hlavě s červenou skvrnou ve tvaru V táhnoucí se od nosních dírek k oku, a s červenými skvrnami na hlavě a hřbetu, někdy i na ocase. U zvířat šlechtěných na High red je podíl červené barvy enormní v porovnání se zvířaty z přírody. Spodní strana těla je krémově bílá, u samců jen v okolí stehen a kloaky zbarvená do žluta. Samci se odlišují od samic menšími vápníkovými vaky a výraznými preanofemorálními póry. Pohlaví lze odlišit ve stáří cca 4-5 měsíců.

Chov: Zvířata chovám v páru v teráriu 60x60x40cm. vybavení tvoří bambusové tyče dostatečné šířky a rostliny calathea, crypthantus, scindapcus a zamioculcas. Jako podlkal slouží rašelina s pískem. Teplota 26-30°C lokálně trochu více je dostačující. Rosením každý den se kryje i potřeba vody u zvířat, která ji ráda olizují ve formě kapek na listech. Krmení tvoří cvrčci, zophobasi, švábi a sarančata obalené ve vitamínominerálním přípravku. A Ovpcné přesnídávky. Dospělcům stačí krmení jednou za dva dny, ovocnou složkou jednou nebo dvakrát týdně.

Jsou to krásné smaragdové klenoty terária. Vždy reagují na potravu podávanou z pinzety, rosení a se zvědavostí pozorují okolí a prozkoumávají terárium. Svojí nenáročností se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších tropických ještěrů do terárií.

samec

samec

samec

samec

phelsuma geandis samice
phelsuma geandis samice
phelsuma grandis samec
phelsuma grandis samec
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one