Chovám 1,1 těchto phelsum v teráriu 40x40x40cm. Jako osvětlení a vytápění postačuje žárovka 25 W v květináči. Teplota ve střední části terária je 27°C, pod zdrojem až 35°C.

Pozadí je tvořeno z bambusových tyčí 5-6cm seříznutých na poloviny a vtlačených do lepidla na obklady volné plochy jsou doplněny pískem. v teráriu jsou instalovány bambusové tyče na lezení prípadně na odložení snůšky do dutin. Osázeno je rostlinami: Bromelia nidularium sp., ficus pumila, peperomia sp., areca.

Krmím 2-3x týdně cvrčky gryllus assimilis. Phelsumky preferují relativně drobné nymfy. a 5-7x týdně sladkou potravou (med, dětské přesnídávky, rozmačkané ovoce). Nepodávám mléčné výrobky. vše obohacuji vitamíny a vápníkem. Setkal jsem se několikrát s názorem, že tato phelsuma preferuje ovocnou složku potravy před živočišnou a  je-li vysazena, často dochází k odmítání kořisti. musím potvrdit že ovcný podíl je zhruba 50% příjmu potravy i když mají phelsumy na výběr.

Vodu p. guttata steně jako ostatní phelsumy přijímá nejčastěji z kapek po rosení terária. Zaznamenal jsem ale i pití z nádržky bromélie. vyžadují také větší vlhkost v teráriu. Rosím 2x denně aby v nádržkách bromélií byla stále voda a substrát byl mírně vlhký, ne mokrý.

Phelsumky jsou v zarostlém teráriu spokojené. Bylo pozorováno i páření a námluvy, nejčastěji ve večerních hodinách po porosení terária. Mladá samice zatím nakladla dvě neoplozené snůšky po jednom vejci nalepená na bambus. Jednu oplozenou snůšku snesla samička do růžice bromélie. 2 vejce jsou spojená, spíše kulatého tvaru. velikosti 9x8mm. Uvidíme, jaká bude délka inkubace při 25°C.

Boužel samice uhynula se zadrženou snůškou v těle. I přes podávání vápníku a vitamínů, jako u osptatních zvířat v chovu.

březí samice
březí samice
samec p. guttata má boužel regenerát
samec p. guttata má boužel regenerát
terárium p. guttata.JPG
samice
samice
samice
samice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one