Jedna z nejkrásněji zbarvených phelsum vůbec.

Rozšíření: Madagaskar, jeho severozápadní část- Anstsatsaka. Obývají bambusové porosty.

Popis: Obě pohlaví mají zlatožlutou hlavu, po stranách se jim táhnou černé pruhy a záda s ocasem mají světlemodrý základ s tmavšími skvrnami. Střed zad má obvykle tmavší zlatorezavé až modré zbarvení. V okolí ušních otvorů je na černých pruzích několik modrých skvrn. Velikost je 9-10cm. Zploštělé tělo je přizpůsobeno prostředí: v ohrožení se střelhbitě schovají v puklinách v bambusových kmenech.

Chov: Choval jsem zatím 1,2 v teráriu rozměrech 25x30x40cm. Dnes 1,1 v teráriu 30x40x40cm. Pozadí a vybavení je tvořeno bambusem a jako rostlina je zde bromélie. I ve své domovině tato štíhlá phelsumka obývá bambusové porosty, kde se dokáže rychle vmáčknout do úzkých prasklin v odumřelých stoncích. Proto je vhodné použít místo klasických šoupaček jiný systém otevírání terária. Phelsumky se rády sluní a dobré osvětlení terária je nutností pro jejich chov. Používám klasické kompaktní zářivky 21W. Tato zářivka dokáže vytopit terárium na 27°C. Lokálně okolo 30ti. Krmím nymfami cvrčků a doplňkově drosophilou. Ze sladkého krmím 2-3x týdně přesnídávkou nebo rozmačkaným banánem. Vše doplňuji vitamíny.

Odchov: samice jednou za měsíc klade dvě slepená vejce, které ukládá do dutin bambusu nebo za listy bromélií. Překvapila mě velikost vajec, ta jsou možná i o 1mm na oba směry větší než vejce p. robertmertensi, přitom samice p. klemmeri je vizuálně menší. Při teplotě 25-26°C se inkubují okolo 55ti dní. Mláťata se po narození ihned svlékají a měří okolo 3-3,5cm. Druhý nebo třetí den po narození zajínají přijímat male nymfy cvrčků. V dobrých podmínkách rychle rostou.

Páření

Páření

P. klemeri portrét

P. klemeri portrét

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one