Od známého jsem dostal mladý pár p. nigristriata. Jsou to krásná zvířata. Jedny z mála phelsum, které si ponechávají zářivé barvy i v dospělosti i po generacích v chovu.

Jsou umístěny vy teráriu 25x30x40cm. Mohlo by být i větší, ale vzhedem ke klidnému chvání a dostatečnému rozčlenění plochy bambusy se zdá vyhovující. Teplota ve vrchní třetině terária je 27°C pod zdrojem více. V noci klesá na 20°C. Vlhkost se udržuje každodenním rosením. Voda zůstává v nálevkách bromélií nidularium, které se mi již osvědčili v jiných teráriích. Mají relativně tuhé listy, dokáží udržet vodu a nevadí jim kratší přísušek i kolísání teplot. Dceřiné růžice tvoří na dlouhých výhonech, které lze odstřihnout a zasadit samostatně, nebo ponechat na rostlině, která tak utvoří bohatý trs.

Phelsumky jsou krmeny cvrčky odpovídající velikosti, přesnídávkami s minerální směsí a jako zpestření jim předkládám octomilky d. hiaydei, které velice aktivně loví. Oproti ostatním phelsumám v mém chovu přijímají sladké jen omezeně.

Soužití páru je vcelku dobré. Jen samec je při námluvách trochu drsnější jednou uštípl odporující samičce špičku ocásku, jindy má samička odřenou kůži na krku. Jinak je samička nebojácnější a sama si přilepšuje strvu o přesnídávku, kterou samec nepřijímá.

Samice v intervalu okolo 20ti dní snáší většinou 2 slepená vejce, které ukládá do bambusových trubek nebo do nálevky bromélie. Inkubace při 24-26°C trvá okolo 50ti dní. Mláďata se hned po vylíhnutí svlékají a do dvou dní začínají přijímat drobné cvrčky.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one