Phelsuma quadriocellata quadriocelllata

Tato malá phelsumka dorůstá velikosti 10-12cm. Na chov je vcelku nenáročná.

Lze ji chovat v párech nebo skupince s jedním samcem. já mám v teráriu 40x40x40cm skupinu 1,2 a samice se tolerují i když ji udržují většinou odstup několika centimetrů. Samce tolerují pokuď jim zrovna nedělá návrhy tikámím lavou nebo okusováním ocasu klidně se spolu vyhřívají pod světlem jeden na druhém.

Terárium je osazebo banánovníkem a broméliemi. Ty slouží jako zásobárna vody pro udržování příznivé vlhkosti. Rosím denně a teplotu udržuji v polovině terária zhruba 26°C. Krmím obden cvrčky a kašičkou z banánu nebo dětskou výživou obohacenou o vápník a vitamíny. vápník si ukládají do hrdelních vaků které jsou u samic pravidla větší než u samce. Phelsumky jsou aktivní a zvědavé. I přez malou velikost je jich plné terárium. Za cvrčkem nebo ovocem si vlezou i na ruku.

Jediná škoda je, že v zajetí odchované p. quadriocellata strácejí intenzitu červené barvy. Svítím relativně intenzivně ale vliv na červenou to nemá. Jinak samec je krásně zelený, samice mají zelenou s nádechem do žluta nebo okrova. Pohlaví lze určit podle viditelnosti hemipenisových kapes a preanofemorálních pórů u samce.

Phelsumky již byly vyrušeny při pokusu o páření, jedna samice snesla svoje první vejce. Boužel neoplozené, Již komunikuje se samcem, tak snad dojde ke zlepšení. O druhou samici samec po sexuální stránce zájem nejeví.

 

póza samice
póza samice
<p>samice za ní kouká samec</p>

samice za ní kouká samec

samice č.2 má od mlděte zalomený ocásek ale vůbec si tohonevšímá, Když leze hlavou dolů tak za ní trpím já :o(
samice č.2 má od mlděte zalomený ocásek ale vůbec si tohonevšímá, Když leze hlavou dolů tak za ní trpím já :o(
<p>Levé terárium obývá skupinka 1,2 p.q.quadriocellata, za nimi je 1.0 p. hielscheri.</p>

Levé terárium obývá skupinka 1,2 p.q.quadriocellata, za nimi je 1.0 p. hielscheri.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one