V lednu jsem získal do svého chovu dvouletý pár této phelsumky. Od prosince mám v chovu i dvě cca 4měsíční mláďata. Jsou to krásná zvířata, takoví chameleonci (dokáží měnit barvu modrozeleného pruhu na zádech do červenohnědé až rezavé).

Rozšíření: souostroví Komory, terra typica a jedinné místo výskytu je ostrov Mayotte. Přesné místo výskytu se kvuli ochraně tají. Původně osidlovali mangrovy a silně lišejníky porostlé stromy, dnes se nebrání i kulturní krajině a osidlují banánovníky.

Popis: Velikost samce je až 12cm, samice je menší cca 10cm. Většinou jsou ovšem menší, především samice. Stavbu těla mají mohutnější, s menší hlavou. jsou zavalitější než ostatní phelsumy v mém chovu. (kulatý průřez těla i ocasu) Zbarvení samice je tmavší spíš ho hnědé barvy s šedou strukturou jako maskovací zbarvení na kmenech stromů. Při vzrušení nebo dobré náladě se zbarvení mění na zelenavá záda, po stranách nažloutle béžové a na krku se táhne modravý pruh. Po celé délce zad a hlavy se táhne přerušovaná červená čára. Samec je vybarvením podobný samici při vzrušení jen s mnohem intenzivnější barvou. Spodní strana těla je žlutě zbarvená, u samce intenzivněji. Samice má také výrazné vápníkové kapsy a pouze náznaky preanálních pórů. Místo uložení hemipenisů (spodní stranu kořene ocasu za kloakou) má zvětšené i samice.

Chov: Pár jsem umístil do terári 30x40x40cm osazeného bromélií a rostlinou calathea. Vybavení tvoří pouze bambusové pozadí a bambusové tyče různých průměrů. Osvětlení tvoří kompaktní zářivky s dostatečkou intenzitou světla pro tyto milovníky světla. Teplotu tolerují v rozmezí 22-35°C. Ve střední čási terária by se měla teplota pohybovat okolo 26-28° a noční pokles na pokojovou teplotu. Rosím 1-2krát denně a krmím nymfami cvrčků a přesnídávkou obohacenou o Ca a vitamíny.

Phelsumkám trvala aklimatizace celkem dlouhou dobu. Několik dní odmítaly předkládanou potravu, schovávaly se v zadní části terária a nebyly moc aktivní. Dnes již potravu přijímají jak přesnídávku tak cvrčky a terárium pěkně využívají. Oproti quadriocellatám ve vedlejším teráriu jsou rozvážnější, nereagují tak živě a aktivně na podněty, ať zvědavostí nebo úprkem při vyrušení.

Odchov: Samice klade v sezóně většinou 2 spojená vejce do dutin bambusů a růžic bromélií. Je vhodné terárium zařídit tak, aby byla nabídka prostor pro kladení ve více teplotních pásmech. A prostory pro kladení se daly dobře výjmout a kontrolovat. Vejce inkubuji v inkubátoru při teplotách 25-27°C. Doba vývoje ve vejci je delší než u jiných podobně velkých phelsum a může trvat až 80 dní. Mladé se rodí ve velikosti zhruba 3,5cm a hned se svlékají. Od druhého dne přijímají drobné cvrčky a octomilky i sladké ovoce. Zpočátku pomaleji rostou. Odchov je vhodný v přiměřeně velkých boxech aby phelsumky mohly najít potravu.

Samec

Samec

samec

samec

terárium

terárium

p.robertmertensi pár.JPG
Dospělý pár p. robertmertensi
p.robertmertensi2.JPG
mládě p robertmertensi 4 měsíce
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one