Agama vousatá patří mezi nejoblíbenější terarijní chovance na celém světě. Především díky své velikosti 45-60 cm a klidné povaze, v dnešní době navíc díky chovu barevných forem získává ještě větší oblibu mezi chovateli.

V našem chovu jsou zatím krásně vybarvená mláďata NZ 2011.

Chov:
Pro 1,1-2 je minimum terárium 100 x 50 x 50 cm s plastickou zadní stěnou, aby agamy mohly využít co největší prostor terária. Jako vybavení používáme jemný písek, kořeny nebo větve na rozčlenění terária a ploché kameny, instalované pod zdroje světla, na kterých se mohou agamy vyhřívat. Samozřejmě nesmí chybět miska s vodou jedna na zelenou potravu.

Jako zdroj tepla i světla se osvědčily halogenové bodovky. Vhodná je kombinace s UVB zdrojem světla pro podporu metabolismu vápníku a vitamínu D. Pod lokálním zdrojem by teplota měla dosahovat k 40°C v prostoru terária pak 25-30°C. Osvětlení lze podle možností doplnit zářivkami pro větší intenzitu světla. Agamy vousaté jsou heliofilní ještěři, kteří světlo milují.

Rosíme jednou denně tak aby zakrátko vybavení terária oschlo. Podklad udržujeme suchý, pouze v jednom rohu můžeme provlhčovat.

Potravu tvoří jednak živočišná složka: jsou to především cvrčci, sarančata a švábi, jiné druhy zkrmujeme pouze doplňkově (zophobas, holátka...) Vše obalujeme do vitamínominerální směsi. Rostlinná složka se skládá podle sezony ze smetánky (pampeliška) a jiného nejedovatého plevele, rukoly, polníčku, pekyngského zelí a podobně. Listový i ledový salát a zeleninu zkrmujeme jen omezeně. Rostlinná složka by měla být podávána denně, živočišná složka dle stáří agam: mláďatům denně u dospělců a zvířat nad 6 měsíců 1x za 2-3 dny. Agamy si tak mohou vybrat, nejvhodnější poměr mezi zelenou a živočišnou složkou potravy samy.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one