Rhacodactylus auriculatus BAVAY, 1869

Momentálně chovám skupinku 1,2 tohoto gekona. Samec je red spoted a samice striped.

Chov tohoto gekona je obdobný jako u častěji chovaného příbuzného Rhacodactylus ciliatus. Aurikuláty můžeme chovat v páru nebo ve skupinách s jedním samcem.

Pro chov je vhodná nádrž orientovaná na výšku, vybavená zadní stěnou popřípadě i boky z kůry či korku. Jako podklad slouží rašelina s pískem v dostatečné vrstvě, aby zde mohla samice klást vejce, nebo můžeme nabídnout kladiště (box 20x20x10cm) naplněné rašelinou s pískem. Vybavení terária tvoří větve, kusy kůry a korkové dutiny tak, aby se v nich mohli gekoni přes den schovávat a měli pocit bezpečí a v noci je mohli využít k lezení.

Krmíme 2x týdně cvrčky obalenými ve vitamínominerální směsi a jednou týdně ovocem, nebo ovocnými přesnídávkami pro děti. Zbytky ovoce a ovocných kaší odstraňujeme druhý den po krmení, aby nezačaly plesnivět a hnít.

V sezóně dospělé samice (nejnižší hmotnost k připuštění samice je 40-45 g) kladou zhruba po třiceti dnech dvě kožovitá vejce, která zahrabávají do substrátu. Vejce opatrně vyjmeme a inkubujeme v pokojové teplotě (20-25°C) v plastové krabičce na inkubačním substrátu (perlit, vermikulit). Při vhodných podmínkách se za cca 90 dní líhnou mláďata. Ta se po vylíhnutí svlékají a do 14 dní začínají přijímat potravu. Je vhodné ze začátku ovocnou složkou krmit méně, nebo vůbec. Pohlavně dospívají v jednom roce života ovšem pro připuštění je nejlepší orientovat se podle hmotnosti samice a jejího zdravotního stavu.

Rhacodactylus auriculatus patří mezi dobře chovatelné gekony, bez speciálních nároků na chov, atraktivní velikostí a možností rozumné manipulace se zvířetem. V mém chovu jsou aurikuláti oproti ciliátům méně lekaví a na manipulaci reagují také daleko klidněji.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one