Rhacodactylus ciliatus GUICHENOT, 1866

Rozšíření: Terra typica je ostrov Grand Terre a Nová Kaledonie. Gekoni byli znovuobjeveni po půlstoletí nezaznamenaném nálezu živého exempláře v devadesátých letech. Během krátké doby se díky jednoduchosti chovu rozšířili mezi teraristy po celém světě.

Popis: Velikost 18-22cm. Ocas tvoří méně než polovinu těla a je oproti tělu značně štíhlý, kruhovitého průřezu, bílo šedě zbarvený. Hlava z vrchní strany připomíná kosodelník, s protáhlejší stranou směrem k tlamě. Zbarvení těla v přírodě bylo převážně hnědé popřípadě rezavožluté či dvoubarevné, dnes se zvířata šlechtí na barvu a vznikají tak různé barevné variety- color morphs (harlequin, tiger, pinstripe...) Svoje latinské a anglické jméno (crested gecko) dostal podle dvou řad  trnitých výrustků, kdy každá začíná nad jedním okem a pokračují kolem hlavy a po zádech až k ocasu. Samci se od samic dají odlišit mohutnými hemipenisovými kapsami a preanálními póry, které jsou ovšem docela nevýrazné oproti jiným gekonům. Pohlaví lze určit spolehlivě od 4-5 měsíců věku. Pomocí pórů již dříve.

Chov: Chov tohoto gekona je velice snadný a spolu s reprodukční schopností měl zásadní vliv na jeho rozšíření mezi ohromné množství chovatelů. Chov se doporučuje v nádržích 40x40x60cm na výšku, Zadní popřípadě boční stěny obložené kůrou, vhodné jsou živé rostliny jako ficus benjamina- rhacodactylové jsou obyvatelé keřů a stromů, kde žijí převážně na tenčích větvích, po kterých se umí i přes svůj těžkopádný vzhled dobře pohybovat. Dále jako vybavení poslouží tenší i silnější větve a kusy kůry opřené o stěny, aby pod nimi mohli gekoni najít úkryt. Jako podklad slouží nejčastěji rašelina s pískem. Já mám jednu polovinu terária pokrytou třemi centimetry substrátu, kam samice nemá možnost zahrabat vejce a druhou polovinu oddělenou přepážkou s vrstvou zeminy 8cm. Část je překryta kouskem kůry jinak je bez dekorací, usnadňuje to hledání vajec. Rosíme denně. V sezóně udržujeme teplotu na 24-28°C, v zimě 22-24°C. Dospělce krmíme obden cvrčky a sarančaty. Jednou až dvakrát týdně ovocnou složkou- naškrábaný banán, přesnídávka, mango... Vše doplňuji vitamíny a vápníkem.

Odchov: Samice klade v sezóně dvě vejce jednou za zhruba 30 dní. Ta se inkubují při teplotě 22-28°C na vlhkém podkladu. Vejce mají podlouhlý tvar kožovitou skořápku a v průběhu inkubace zvětšují objem. V dnešní době ještě není plně objasněno jestli lze teplotou ovlivňovat pohlaví mláďat.Osobně inkubuji mimo inkubátor při pokojové teplotě. V inkubátoru při teplotách okolo 24°C se plně vyvinutá mláďata neprořezávala z obalů. Podle teploty inkubace se mláďata líhnou za 70-80 dní. Při narození měří okolo 7 cm, během prvního dne se svlékají a do 7 dnů začínají lovit potravu, předkládané cvrčky 0,5 cm velké. Mláďata do druhého měsíce krmím pouze cvrčky. Po druhém měsíci života podávám i přesnídávku. Ta je zvířaty preferována a může se u mláďat stát že začnou při dostatku sladkého krmení odmítat cvrčky. Chov mláďat se doporučuje ze začátku v plastových boxech s větvemi kůrou a papírovými utěrkami jako hygienický podklad. Mláďata stejné velikosti se mohou chovat společně v přiměřeně velkém prostoru. Od druhého měsíce věku samcům začínají být vidět preanální póry a lze tedey již určit pohlaví.

Ciliáti jsou již známí svojí pestrou barevnou paletou, ať již se jedná o vyšlechtěné barevné variety, změny barvy při růstu mláďat či u jednotlivých jedinců o změny barvy v průběhu dne. V tomto ohledu může každý jedinec překvapit a u mláďat je pěkné čekat co se z nich vybarví. 

Společně s ostatními rhacodactyly se jedná o zvířata vhodná i pro začínající chovatele.

samec Pinestripe z druhé skupiny
samec Pinestripe z druhé skupiny
samec Pinestripe z druhé skupiny
samec Pinestripe z druhé skupiny
r.c.líhnutí.1.jpg
r.c.líhnutí.2.jpg
r.c.líhnutí.3.jpg
r.c.líhnutí.4.jpg
Ukázka red harlequin mláďěte do chovu. Dnes je z něj šedá myška, zítra snad zase červený ďáblík
Ukázka red harlequin mláďěte do chovu. Dnes je z něj šedá myška, zítra snad zase červený ďáblík
i takhle ošklivé káčátko může být red pinstripe. N\štěstí většinou vypadá úplně jinak :-D
i takhle ošklivé káčátko může být red pinstripe. N\štěstí většinou vypadá úplně jinak :-D
r.c.4,2.JPG
r.c.4.JPG
jeden

jeden

druhý

druhý

prckové

prckové

samice

samice

pár

pár

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one