Saurodactylus mauritanicus brosseti

Tito drobní gekonci se vyskytují na území Maroka a Alžíru. V přírodě obývají suché oblasti, vyprahlé pláně, kde se přes den ukrývají pod kameny. Aktivní jsou v noci.

Velikosti dosahují 7 - 7,5cm. Z toho více jak polovina připadá na ocas. Zdarvení hlavy a těla je tmavě nebo světle hnědé, případně okrové, po stranách hlavy od nosní dutiny se táhne tmavý proužek který na těle přechází ve dvě řady světlých skvrn různé velikosti. Ocas je zbarven žlutě, u mladých jedinců až oranžově s tmavšími skvrnami.

Pohlaví nelze s jistotou určit. Lze poznat pouze březí samice s tvořícím se vejcem. Starší samice jsou , podle některých autorů, také o něco větší než samci.

Chov je jednoduchý, skupinku gekonů můžeme chovat v teráriu nebo plastovém boxu velikosti 20x20x20cm. Samci se nenapadají. jako podklad je vhodný jemný písek, nebo směs písku a rašeliny. Za úkryty poslouží kousky kůry nebo vhodně naaranžované kameny. Dbáme na bezpečnost, aby hrabajícího gekonka kamen nezavalil. Teplotu vsezóně udržujeme na 24-30°C, noční teplotu okolo 22-24°C v zimě na 2 měsíce můžeme snížit na pokojovou okolo 18-22°C. Rosíme lehce každý den jeden roh terária. Vhodné je udržovat mírnou vlhkost v úkrytech, jelikož občas mají tito gekonci problém se svékáním kůže, ovšem vždy se jí při dalším svlékání bez následků zbaví.

Jako krmení poslouží drobné nymfy cvrčků a octomilky, vše poprášené vitamínominerálním přípravkem.

Chov je vcelku jednoduchý, jako hlavní nevýhodu vidím nutnost obstarání drobné potravy. V dobrých podmínkách klade samice po odzimování a páření jednou měsíčně po jednom vejci s vápenitou skořápkou. Velikost vejce je 8-9x7mm. vejce zahrabává do vlhkého substrátu. Je vhodné ho výjmout a inkubovat při 26-28°C. Inkubace se uvádí okolo 60-80ti dnů mě se podařilo jedno vejce po 80ti dnech rozbít. Ve vejci byl již téměř plně vyvinutý jedinec. Boužel další vejce tento rok nebyla nalezena včas a v suchém substrátu rychle odumřela a seschla.

Více informací o tomto druhu naleznete také zde:

http://www.jaona.webgarden.cz/saurodactylus-mauritanicus

http://www.teraristika.cz/cz/terarista/3_4/07.html

http://www.reptarium.cz/en/taxonomy/Saurodactylus-mauritanicus

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one