Tito drobní gekonci jsou původem z Kuby a Hyspanioly, dnes jsou rovněž rozšířeni na Floridě.

S délkou 7-8cm patří k větším zástupcům rodu. Mají velice odlišné juvenilní zbarvení oproti dospělosti. Jako mláďata jsou krásně příčně pruhovaná, kdy se jim na těle, hlavě i ocase střídají černé a bílé, nebo krémové pruhy, ocas je intenzivně oranžovočervený. Od půl roku života se začínají přebarvovat do dospělého šatu, kdy klesá intenzita zbarvení, a příčné pruhy nahrazují podélné čárky a mapy hnědočerné barvy na světle hnědém nebo oranžovohnědém podlkadě, intensivněji je zbarvena oblast hlavy a ocasu.

Pohlaví dospělých jedinců lze bez problémů určit na základě barvy, samice je mnohem více mramorovaná a tmavší než samec, a podle preanofemorálních pórů u samce, které jsou krásně vyvinuty. U mláďat pohlaví určit nelze.

Aktivní jsou tito gekonci ve dne, ráno a především navečer. V přírodě obívají kmeny stromů a keřů a okolí, kde se ukrývají ve spadaném listí a jiném rostlinném materiálu. Loví zde hmyz přiměřené velikosti.

Terárium stačí pro 1,1 - 1,3 o rozměrech 25x30x40cm na výšku. Jako pozadí je vhodné použít členitou kůru a dekorace z kůry větví vinné révy případně bambusových tyček je plně dostačující. Vhodné je osázení rostlinami. já jsem použil sanseverii a ficus pumila. Zvířata jsou dosti plachá a hustý porost jim dodává pocit bezpečí. U mne se skupinka 1,3 snáší bez konfliktů, někteří chovatelé uvádí agresivní chování samic vůči sobě. Je proto vhodné sledovat výživový stav a pohodu zvířat a případné problémy včas řešit.

Teplota v teráriu by se měla pohybovat v rozmezí 24-28°C s nočním poklesem k 22°C. Vlhkost sphaerodactylové nepotřebují zvláště vysokou, ale z hlediska velikosti zvířat je nutné dbát na pitný režim, proto rosíme jednou denně, tak aby vlhkost nepřekročila 80%.  Vhodné je udržování suššího a vlhčího místa v teráriu. Jako krmení předkládáme přiměřeně velký (malý) hmyz. Já krmím nymfy cvrčků do velikosti 4mm a octomilky vždy s minerálně vitamínovou směsí. Zvířata reagují na pohyblivou potravu velice aktivně. Krmení je nutné vzhledem k velikosti minimálně jednou za dva dny.

Dospělé samice kladou v měsíčních intervalech po jednom oválném vejci, které ulkádají do dutin nebo puklin v kůře. Velikost vajec je cca 4x7mm. Inkubace při 25-28°C trvá okolo 90ti dní. Mláďata mají 3cm a od druhého dne přijímají jednodenní cvrčky. Jsou krásně kontrastně zbarvená: na krémovém podkladě mají příčné černohnědé pruhy a oranžový ocásek. Mláďata odchováváme v hygienických plastových boxech s větvičkami a umělou rostlinou. Při starostlivé péči mláďata rychle rostou. Časem jejich mladistvé zbarvení slábne v půl roce již přebarvují do dospělého šatu a v jednom roce dospívají.

Více informací o tomto druhu:

http://www.reptarium.cz/taxonomy/Sphaerodactylus-elegans

http://www.zwerggeckos.com

http://www.reptarium.cz/articles/geckos/6695

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one