Tento drobný gekon obývá deltu řeky Indus. Přes den je ukryt pod kameny, kůrou, keři nebo travou, v noci ožívá a vydává se na lov. Žije převážně terestricky.  Za pomoci přísavných lamel je schopen využívat i povrchu skalek a kmenů keřů i když jen v omezené míře, v teráriu je s obtížemi schopen lézt po skle.

Velikost dospělého jedince je 8-10cm. Trojúhelníková hlava je zřetelně odsazena od těla. Oči jsou zlatohnědé s čárkovitou zornicí. Ocas je kratší než tělo a podobný zploštělé šišce, krytý velkými šupinami. Barva těla je šedohnědá s podélným tmavěhnědým pruhováním, které je příčně rozčleněno 8-10ti šedobílými pruhy.

Samci se snáší a je tedy možné chovat větší skupinky zvířat pohromadě. Pro 5 jedinců stačí terárium o rozměrech 40x30x30cm. Je vhodné upravit zadní stěnu palandami či utvořit imitaci skály, gekonci ji s oblibou využívají. Jako podklad může sloužit jemný písek případně ve směsi s rašelinou. Úkryty lze vytvořit kousky kokosového ořechu či kůry.
Teplota ve dne je optimální 25-30°C v noci pokles na pokojovou. Vlhkost postačuje okolo 50%, můžeme nechat jeden roh terária vlhčí. Mělká miska s vodou by měla být samozřejmostí.

Jako potravu předkládáme cvrčky přiměřené velikosti, teratolepisky dokážou bojovat s cvrčky velikosti hlavy a s chutí se vždy pouští do jídla. Samozřejmé je použití vitamínominerální směsi na každé krmení. I když se jedná o soumračná zvířata potravu loví ochotně i ve dne a brzy ztrácí plachost a ve svém teráriu odpočívají často mimo úkryty nejčastěji na rozčleněné zadní stěně.

Dospívají v jednom roce života, podobně jako p. picta se jedná o velice produktivní zvířata. Samice kladou v rozmezí 10-20 dní nejčastěji dvě vejce velikosti 5x6mm. Zahrabávají je do lehce vlhkého substrátu. Je vhodné jim pro tuto činnost instalovat do terária kladiště naplněné lignocelem či rašelinou s pískem. Vejce inkubujeme při 25-27°C na relativně suchém podkladu. Vykladeným samicím dopřáváme veškerého konfortu ve formě potravy a předkládáme do terária i rozdrcené skořápky.

Vejce jsou vápenitá a je v nich patrný vývoj zárodku změnou barvy. Za cca 60 dní se líhnou máďata, která se hned svlékají a přijímají potravu. Pro odchov se osvědčily dobře větrané plastboxy 20x20x10 cm, které vybavíme pískem a kousky kůry. mláďata je vhodnější odchovávat v menších skupinkách, aby nedocházelo k pokousání při útoku na stejnou potravu. Jako krmení předkládáme drobné cvrčky do velikosti hlavičky mláďěte. Ve třech měsících je možné pomalu určovat pohlaví mláďat, samcům se již začínají tvořit hemipenální kapsy.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one