Teratoscincus roborovskii BEDRIAGA, 1906

je to středně velký gekon patřící do samostatné podčeledi Teratoscincinae. Obívá aridní oblasti s písčitým až písčitohlinitým podložím Číny a střední Asie. Má noční aktivitu a den tráví v norách, které si buď sám hloubí, nebo využívá opuštěné nory hlodavců.

Velikost tohoto gekona je 12-15cm. Tělo je poměrně robustní soudečkovité, hlava je tupá, velké oči posazené na bocích hlavy mají čárkovitou zřitelnici.  Hlava je krytá jemnou kůží s drobnými šupinkami na tele jsou šupiny relativně velké překrývající se na ocase je pak na vrchní straně zřetelně vidět řada velkých plochých šupin. nohy jsou kratší, na prstech jsou po stranách výběžkovité šupinky umožňující lepší pohyb po písku a při hrabání.

Zbarvení je šedookrové, na hlavě i zádech jsou menší hnědé, hnědočerné nebo načervenalé skvrny případně drobné šedivé pigmentování. Břišní strana je krémová.

Chov je podobný jako u gekončíků e. macularius. Terárium orientované naplocho s dostatečnou vrstvou jemného písku, který budou gekoni neustále přesouvat. Jako úkryty slouží buď kokosové slupky nebo půlky květináčů klidně částečně zapuštěné do substrátu. menší miska s vodou je samozřejmostí. jinak terárium udržujeme spíše suché, rosíme 2-3x za týden. Kameny a kořeny buď zapustíme až na dno, aby je gekoni nemohli podhrabat a zranit se nebo je nepoužíváme vůbec. Teplotu udržujeme na 25-30°C s lokálním zdrojem tepla až 35°C. Noční pokles na pokojovou je bez problémů.

Jako krmení podáváme cvrčky, zoophobasy šváby a sarančata. Vše obalujeme ve vitamínominerální směsi.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one