Tento středně velký gekon se vyskytuje v jižní Austrálii, kde obývá různé druhy biotopu, nejčastěji suché a polosuché porosty, od travin po řídké lesní porosty. Přes den se ukrývá pod padlými stromy nebo v norách a v noci se vydává za potravou. Žije terestricky. Dokáže aktivovat i při nízkých teplotách.

V přírodě se rozlišují dvě formy: východní nejčastěji chovaná, u které je celková délka 15-18cm. A západní, která dosahuje délky pouze okolo 13cm. Ta se v chovech téměř nevyskytuje. Dále můžeme v chovech nalézt barevné formy Light phase (Hypo) v různých světlých odstínech Caramel, Citron, Red...
Hlava gekona nese Velké oči, které jsou obdařeny nad horním víčkem záhybem kůže. Tělo je z vrchu lehce zploštělé, ocas je zřetelně oddělen od těla jeho základna je masitá a slouží k ukládání energetických zásob. Ocas vybíhá do tenké špičky. Končetiny i prsty jsou tenké a opatřeny jen drápky. Pohlaví u dospělých jedinců lze rozeznat relativně snadno: samci mají výrazně zduřelé hemypenální bulby.
Základní zbarvení je hnědé, na ocase až do černa. Spodní strana těla je krémově bílá. Na těle je několik příčných žlutavých pruhů, ty se v dospělosti rozpadají a pigmentují převážně tuberkuly. Na ocase přechází jejich zbarvení do bílé.

Chov gekona nečiní žádné potíže, páru postačují rozměry terária 40x30x30cm s plastickou zadní stěnou pro zvýšení využitelné plochy a s větší vrstvou substrátu, lze použít jak jemný písek, tak i jeho směs s rašelinou. Jeden kout terária udržujeme stále vlhký. Jinak postačuje rosit lehce jen obden. Miska s vodou však nesmí chybět. Jako úkryty se hodí kokosové skořápky či umělé jeskyně.  Teplotu udržujeme v sezóně na 25-30°C s nočním poklesem na pokojovou.
Jako krmení slouží cvrčci nebo drobné druhy švábů potravu můžeme zpestřit smýkaným hmyzem. Vše obalujeme vitamínominerální směsí.

Jedná se o celkem nenáročného gekona se zajímavým obranným mechanizmem především u mláďat. Gekon se přikrčí, zdvihne ocas a kmitá s ním případně vydává i štěkavé a vrčivé zvuky. Při doteku nadskakuje nebo se snaží couvat. Jestliže nebezpečí rychle nepomine, snaží se vyhledat bezpečí úkrytu.

Momentálně chovám několik mladých kusů: dva normálně zbarvené samce a pravděpodobně 2,2 světle zbarvených jedinců, podobných Hypo formě.
tera u.milii.JPG
samec 1

samec 1

Samec 2

Samec 2

Light phase (hypo?)

Light phase (hypo?)

light phase (hypo?)

light phase (hypo?)

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one